Asus ROG G750JM-DS71
The Asus ROG G750JM-DS71 is among the cheapest G750 refresh models, which come with the latest Nvidia GeForce 800M series video cards instead of the 700M. The G750JM-DS71 in particular ships with the GeForce GTX 860M mid-range gaming-class GPU with the latest Maxwell architecture and 2GB of GDDR5 video memory. The graphics card is coupled with an unchanged Intel Core i7 quad-core processor, namely the i7-4700HQ, as well as with 12GB of RAM memory, a 1-Terabyte hard disk, and built-in DVD drive. Other important features are 1080p resolution on the screen, stereo speakers with a subwoofer, and backlit keyboard. Overall, there’s enough oomph for running all the latest games on the high settings and full HD resolution fluidly.
Specifications
| Brand | Asus |
|---|---|
| Screen Size | 17.3-inch |
| Screen Resolution | 1920x1080 pixels Full HD |
| Touchscreen | No touchscreen |
| Other Display Specs | TN type |
| Processor (CPU) | Intel Core i7-4700HQ 4th Gen quad-core 2.4-3.4GHz 6MB cache (User Benchmark CPU score: 58) |
| Graphics (GPU) | Nvidia GeForce GTX 860M 2GB GDDR5 Dedicated Video Card |
| System Memory (RAM) Size | 12GB RAM |
| Data Storage | 1000GB (1TB) HDD |
| DVD Optical Drive | DVD writer |
| Keyboard & Input | Backlit keyboard with dedicated number pad Touchpad with separate physical click buttons |
| Speakers & Audio | Stereo speakers with subwoofer |
| Camera | Front-facing web camera |
| Wi-Fi Wireless | 802.11AC |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet Network Port | Yes |
| USB Ports | 4 x USB 3.0 |
| Video Output Ports | 1 x HDMI + 1 x VGA 1 x mini DisplayPort |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Other Features | FireWire |
| Battery | 8-cell, 88 WHr, "up to 3.5 hours" battery life |
| Weight | 9.9 pounds |
| Height | 2" |
| Width | 16.1" |
| Depth | 12.5-inch |
| Windows Version | Windows 8.1 |
| Warranty | 1-year |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the G750JM-DS71. Thank you for your contribution.
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)









There are no contributions yet.