Dell G3 15 3579 / G3579 15.6″ Gaming Laptop
The Dell G3 15 3579, also known as G3579, is a 15.6-inch gaming laptop PC. It is a high-performance notebook, but also an entry-level machine by gaming notebook standards. The Dell G3 15 3579 / G3579 features a Full HD IPS screen and powerful higher-mid range video card options – the Nvidia GeForce GTX 1050 Ti 4GB and GTX 1060 (Max Q) 6GB. Faster GTX 1070 and 1080 are not available on this model. Processor options include the 8th Generation Intel Core i5-8300H quad-core and i7-8750H six core. They are among the fastest laptop processors on the market currently. The laptop has two RAM slots, with a total of up to 16GB of offered RAM capacity. There’s also a 16GB Intel Optane memory option (for data storage speed boost), but if you choose Optane you will have only one available RAM slot. For data storage, the Dell’s 3579 / G3579 provides a solid state or a hard drive, or a combination of both. SSD capacity is up to 256GB, while the HDD is 1-Terabyte. The laptop has a 4-cell 56 WHr capacity. That’s a decent capacity, but the notebook’s internal components consume more power than the average mainstream laptop. The Dell G3 15 3579 has optional keyboard backlight and is made of plastics. It comes in black, “recon blue”, or “alpine white” color. A nice perk is optional Thunderbolt 3.0 interface.
Besides the G3 15 3579, Dell offers a larger 17.3-inch version of the laptop – the G3 17 3779.
Specifications
| Brand | Dell |
|---|---|
| Laptop Type | Standard non-convertible laptop Gaming laptop |
| Screen Size | 15.6-inch |
| Screen Resolution | 1920x1080 pixels Full HD |
| Touchscreen | No touchscreen |
| Other Display Specs | IPS type Anti-glare coating |
| Processor (CPU) | Intel Core i5-8300H 8th Gen (decent for heavier tasks, besides enabling effortless daily computing) Intel Core i7-8750H 8th Gen (decent for heavier tasks, besides enabling effortless daily computing) |
| Graphics (GPU) | Nvidia GeForce GTX 1050 Ti 4GB GDDR5 dedicated video card (able to run all games, but may not be smooth on high detail settings in heavy games) Nvidia GeForce GTX 1060 6GB dedicated video card (able to run all games, but may not be smooth on high detail settings in heavy games) |
| System Memory (RAM) Size | 8GB RAM 16GB RAM |
| Data Storage | 256GB SSD 1000GB (1TB) HDD 1000GB (1TB) HDD + 128GB SSD 1000GB (1TB) HDD + 256GB SSD |
| DVD Optical Drive | None |
| Keyboard & Input | Backlit keyboard with dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface |
| Speakers & Audio | Stereo speakers Combo microphone and headphones audio jack |
| Camera | Front-facing web camera |
| Wi-Fi Wireless | 802.11AC |
| Ethernet Network Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 3.1 |
| Video Output Ports | 1 x HDMI |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Other Features | Intel Optane memory (speeds up hard drive storage) (optional) Thunderbolt 3.0 (optional) |
| Battery | 56 WHr capacity |
| Weight | 5.6 pounds |
| Height | 0.9" |
| Width | 15" |
| Depth | 10.2" |
| Windows Version | Windows 10 Home Windows 10 Pro |
| Warranty | 1-year |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the Dell G3 15 3579 / G3579. Thank you for your contribution.
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)












Question
Cosmo Furr –
I have a Dell G3 that lists the usb-c port as optional and did not come with one.
Does the standard motherboard have the port and is it just a matter of having the soldering skills to attach the port and drill out a hole in the case for it? Or was the optional usb-c a daughter card? Is there an upgrade path to install the usb-c after market?
Notify me of replies Unwatch this thread
4 out of 5
Fariz H P –
I don’t know why but I got one with 4GB RAM, and I thought it really needs an upgrade. So, I upgrade it with another 4GB and it works fine now.
Notify me of replies Unwatch this thread
Sri –
When I bought Dell G3 15 BTX 3579 (Loki G 15), it was mentioned:
Item Number Item Description Quantity
210-AOVS Dell G3 15 BTX 3579 (Loki G 15) 1
340-AGIK Documentation (ENG/French/Multi) 1
370-AEEC 16GB (1X16GB) DDR4, 2666MHz; up to 32GB 1
RAM it mentioned that it supports upto 32 GB which has to be bought separately.
Any thoughts!!!
Notify me of replies Unwatch this thread
Danijel Z –
According to that, there’s one 1 x 16GB RAM module inside and you can add another 16GB module for a total of 32GB.
8GB and 16GB are options available when purchasing the laptop, but the hardware supports up to 32GB (2x16GB).
rob –
If i get the version with an SSD only, will I be able to add an HDD later?
Notify me of replies Unwatch this thread
Danijel Z –
Hi, do you know if the SSD is in the M.2 card format? If it is M.2, then the main 2.5″ storage bay is empty and you can additionally insert an HDD without removing your M.2 SSD. If the SSD is a 2.5″ drive, you can’t do that.
I assume the included SSD is M.2, because the laptop has an M.2 slot for SSDs.
Regards!
Subhrangshu Chatterjee –
I have the i5 8th gen version with 8gb ram can it be increased to 16gb ?please revert back as soon as possible.
Notify me of replies Unwatch this thread
Danijel Z –
The Dell G3 15 3579 has 2 DDR4 RAM slots, so you can use 2 x 8GB or a single 1 x 16GB RAM module for a total of 16GB. I assume your existing 8GB is 8GB x 1 not 2 x 4GB. In that case, you only need to add another 8GB module.
Satya –
I have 1x8gb RAM and I need to upgrade RAM. Can i upgrade to 1x16gb RAM? So can i have 1x8gb and 1x16gb, total of 24gb RAM for my Dell G3 3579 laptop?
Dan Z –
Yes, you can have 8GB + 16GB setup.
4 out of 5
Yogendra Marandi –
Why does performance of games changes while charging and standby?(increased performance while charging and decreased performance while standby)
Notify me of replies Unwatch this thread
Danijel Z –
That’s a common problem with many gaming laptops featuring powerful video cards. High-performance gaming class video cards and processors need a lot of power to run on full speed, but the notebook batteries oftentimes can’t keep up with that power consumption and provide stable system operation (as opposed to having the notebook powered directly through the power adapter). That’s the main reason why gaming performance “throttling” on gaming laptops like the Dell G3 15 3579 occur.