Dell Venue 8 Pro 3000 3845 8″ Windows Tablet
The Dell Venue 8 Pro 3000 3845 is an inexpensive 8-inch tablet with Windows 8.1, Intel Atom processor, only 1GB of RAM memory, and 32GB of internal storage. The display has 1280×800 resolution and IPS tech for wider viewing angles. A 1-year subscription for Microsoft Office Home and Student is included in the price.
64GB variant is not available, at least yet. For more storage, your option is a model from the older but better-equipped Venue 8 Pro 5000 series with 2GB of RAM, optional active digitizer for pen input, and Office Home and Student 2013.
Dell Venue 8 Pro 3000 3845 ships in black and white colors and is a part of Dell Home and Office 2014 Black Friday promotion.
Specifications
| Brand | Dell |
|---|---|
| Screen Size | 8-inch |
| Screen Resolution | 1280x800 pixels HD (entry-level sharpness) |
| Touchscreen | Finger multi-touch input |
| Other Display Specs | IPS type |
| Processor (CPU) | Intel Atom Z3735G quad-core 1.33-1.83GHz 2MB cache (User Benchmark CPU score: 13) |
| System Memory (RAM) Size | 1GB RAM |
| Data Storage | 32GB eMMC |
| DVD Optical Drive | None |
| Graphics (GPU) | Intel HD integrated graphics of low-end CPUs (only for the lightest gaming) |
| Keyboard & Input | Touchscreen |
| Speakers & Audio | Mono speaker |
| Camera | Front + rear |
| Wi-Fi Wireless | 802.11N |
| Mobile broadband (4G LTE) | No |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x micro USB 2.0 |
| Video Output Ports | None |
| Media Card Reader | MicroSD card reader |
| Other Features | Microsoft (Office) 365 Personal 1-year subscription for free |
| Battery | 2-Cell |
| Weight | 0.9 pounds |
| Height | 0.4" |
| Width | 8.5" |
| Depth | 5.1" |
| Windows Version | Windows 8.1 |
| Warranty | 1-year |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the Dell Venue 8 Pro 3000 3845. Thank you for your contribution.
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)








There are no contributions yet.