HP Spectre x2 12t-a000 12″ 2-in-1 (Detachable Keyboard, Intel Core M, 8GB RAM, up to 512GB SSD)
The HP Spectre x2 12t-a000 is a high-end 12″ 2-in-1 tablet / laptop hybrid, inspired by the famous Microsoft Surface series. As same as the Surface, the Spectre x2 12t-a000 has an adjustable kickstand on the back to keep the tablet part at an angle during its use in laptop mode with an accompanying detachable keyboard.
Since it’s a premium-class device, a sharp display resolution and IPS technology for wide viewing angles are present. The panel features a pixel count of 1920-by-1280 pixels, productivity-centric 3:2 aspect ratio, and support for active digitizer pen input besides finger touches.
The active digitizer pen is sold separately. It’s pressure-sensitive. The detachable keyboard is included in the package. It is a major advantage over the comparable Surface Pro 4, which starts at around $100 more and doesn’t include a keyboard ($130+). The keyboard of the HP’s model sports key backlight and is accompanied by a spacious touchpad. The keyboard deck can be raised at an angle for a more comfortable typing experience, just like with the Surface series.
For computing, HP has included the Intel Core M-series mid-range processors with a great power efficiency, while still maintaining good performance. The offered CPUs are the Core M5-6Y54 and M7-6Y75, from the latest “Skylake” processor family. They are not as fast as their 15-Watt Core i5 and i7 counterparts you can find in the Surface Pro and mainstream notebook series, but still an excellent choice for the day-to-day home and office tasks and much better than the low-end Atom and Celeron chips. 8GB of system memory is standard across the whole Spectre x2 12t-a000 series. Data storage choices include 128GB, 256GB, and 512GB solid state drives.
The 2-in-1 has two pairs of stereo speakers, one in the tablet and one in the keyboard dock, enhanced by Bang & Olufsen technology. as well as dual cameras. The rear camera supports Intel RealSense 3D technology. When it comes to networking and connectivity, the device doesn’t offer as many features as normal laptops, but it still meets needs of the average user. There are no standard full-size USB ports. Instead, HP has opted for dual USB-C type connectors, which can be converted to standard USBs or video output jacks via adapters. For getting you online, the Spectre x2 has 802.11AC Wi-Fi wireless connection and optional 4G LTE mobile broadband connectivity provided via Verizon. Other built-in features are Bluetooth, an SD memory card reader, and combo microphone / headphones audio jack.
The included battery has a capacity of 42 WHr, which is a great one considering small dimensions of the device with a 0.5″ thin profile, its light 2.6 pounds, and included power-saving processors. HP estimates the battery life can last “up to 10 hours”.
HP offers both Home and Pro versions of Windows 10 on the Spectre x2 12t-a000.
https://youtu.be/l2Rqc80blkw
Specifications
| Brand | HP |
|---|---|
| Screen Size | 12-inch |
| Screen Resolution | 1920x1280 pixels |
| Touchscreen | Finger multi-touch input Active digitizer pen input |
| Other Display Specs | IPS type Glossy reflective coating |
| Processor (CPU) | Intel Core M5-6Y54 (older power-efficient lower-mid-range CPU) Intel Core M7-6Y75 (older power-efficient lower-mid-range CPU) |
| Graphics (GPU) | Intel HD 515 integrated graphics (good only for the lightest gaming) |
| System Memory (RAM) Size | 8GB RAM |
| Data Storage | 128GB SSD 256GB SSD 512GB SSD |
| DVD Optical Drive | None |
| Keyboard & Input | Backlit keyboard without dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface Touchscreen Active digitizer pen |
| Speakers & Audio | Stereo speakers |
| Camera | Front + rear |
| Wi-Fi Wireless | 802.11AC |
| Ethernet Network Port | No |
| Mobile broadband (4G LTE) | Yes (Optional) |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB-C |
| Video Output Ports | Video out via USB-C |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Other Features | Detachable keyboard included RealSense 3D Camera |
| Battery | "up to 10 hours" of battery life |
| Weight | 2.6 pounds |
| Height | 0.5" |
| Width | 11.9" |
| Depth | 8.2" |
| Windows Version | Windows 10 Home Windows 10 Pro |
| Warranty | 1-year |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the HP Spectre x2 12t-a000. Thank you for your contribution.
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)










There are no contributions yet.