Lenovo IdeaPad 3i 81X800MCUS Affordable 15.6″ Touch Laptop
This is an overview of the Lenovo IdeaPad 3i 15 81X800MCUS touchscreen laptop, which is listed in the Best Buy Black Friday 2022 ad. The laptop is on sale at $299.99.
Specifications
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Laptop Type | Standard non-convertible laptop Affordable laptop |
| Performance | Mid-range performance |
| Screen Size | 15.6-inch |
| Screen Resolution | 1366x768 pixels HD |
| Touchscreen | Finger multi-touch input |
| Other Display Specs | TN type |
| About Laptop Display | |
| Processor (CPU) | Intel Core i3-1115G4 11th Gen |
| About Processors | The laptop's processor (CPU) is the main chip of the system and a very important computing performance factor. |
| Graphics (GPU) | Intel UHD G4 graphics of 11th Gen Core i3 G4 |
| About Graphics Processors | Graphics processor (GPU) is the main factor for 3D gaming performance. It also affects performance of other graphics intensive tasks like some image and video editing operations. |
| System Memory (RAM) Size | 8GB RAM |
| About RAM | System memory (RAM) size determines multi-tasking capability of a laptop - how many tasks and programs you can run at the same time. Some programs and games may require large RAM to run properly. |
| Data Storage | 256GB SSD |
| About Data Storage | Storage capacity determines how much data you can store locally on your laptop. SSD storage is much faster than HDD storage. |
| Keyboard & Input | Keyboard with dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface |
| Speakers & Audio | Stereo speakers Combo microphone and headphones audio jack |
| Camera | Front-facing web camera HD 720p resolution |
| Wireless & Networking | Wi-Fi 6 802.11AX wireless Bluetooth |
| USB Ports | 3 x USB Type A |
| Video Output Ports | 1 x HDMI |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Battery | 45 Whr capacity |
| About Battery | The battery capacity is typical for a 15.6" laptop with mid-range components. The battery life varies depending on usage, settings, and other factors. |
| Weight | 3.6 pounds |
| Height | 0.8" |
| Width | 14.1" |
| Depth | 9.3" |
| Casing Material | Plastics |
| Casing Color | Gray |
| Windows Version | Windows 11 Home in S mode |
| Warranty | 1-year |
| Year of Release | 2022 |
| Country / Region | United States |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the Lenovo IdeaPad 3i 15 81X800MCUS. Thank you for your contribution.
×
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)












Question
david allman –
can you
update SSD
Notify me of replies Unwatch this thread
Dan –
Based on the official specs of this IdeaPad 3 series, the models with 45 WHr batteries have only one M.2 SSD slot. Therefore, you can only replace the existing 256GB M.2 SSD with a more capacious one.
Jimbo –
There is a slot for another SSD or HD to expand storage. You have to buy the cabling.