Lenovo IdeaTab Miix2 8-Inch 59409331 (32GB)
The Lenovo IdeaTab Miix2 8-Inch 59409331 is an inexpensive Windows 8 tablet. It has an 8-inch 720p display, Intel Atom quad-core processor, 2GB RAM, and 32GB of internal storage.
Specifications
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Screen Size | 8-inch |
| Screen Resolution | 1280x800 pixels HD (entry-level sharpness) |
| Touchscreen | Finger multi-touch input |
| Other Display Specs | IPS type |
| Processor (CPU) | Intel Atom Z3740 quad-core 1.33-1.86GHz 2MB cache (User Benchmark CPU score: 15) |
| System Memory (RAM) Size | 2GB RAM |
| Data Storage | 32GB eMMC |
| DVD Optical Drive | None |
| Graphics (GPU) | Intel HD integrated graphics of low-end CPUs (only for the lightest gaming) |
| Keyboard & Input | Touchscreen |
| Speakers & Audio | Stereo speakers |
| Camera | Front + rear |
| Wi-Fi Wireless | 802.11N |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x micro USB 2.0 |
| Video Output Ports | None |
| Media Card Reader | MicroSD card reader |
| Other Features | Free Copy of Microsoft (Office) Home & Student 2013 GPS (Global Positioning System) technology |
| Battery | 2-Cell |
| Weight | 0.8 pounds |
| Height | 0.3" |
| Width | 8.5" |
| Depth | 5.2" |
| Windows Version | Windows 8.1 |
| Warranty | 1-year |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the 59409331. Thank you for your contribution.
×
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)









There are no contributions yet.