Lenovo Yoga 3 Pro – Premium Convertible Laptop
Lenovo’s Yoga 2 Pro was one of the best selling and best equipped convertible Windows 8 devices this year. Now it has the successor – the Lenovo Yoga 3 Pro. It offers several improvements and noticeable design change, while still maintaining the 13.3-inch high-resolution screen and 4-mode convertibility with laptop, tablet, tent and stand modes available.
The 3200×1800-pixel IPS wide viewing angle and multitouch display is mounted on a new hinge, which is the main design highlight of the Yoga 3 Pro. The ‘watchband’ hinge comprises of 800 metal elements and six attachment points instead of usual two. This enables a greater stability of the screen in different usage modes. With a weight of 2.6 pounds and thickness of only a half inch, the Yoga 3 Pro is 14 percent lighter and 17 percent thinner than the previous-generation of the device. With these dimensions, it is also one of the lightest and thinnest 13.3″ laptops ever.

The LCD lid and the bottom of the notebook are made of aluminum in gold, silver, or orange color, while for the interior Lenovo has used a soft-touch matte gray finish with dotted pattern on it. The keyboard has ergonomically shaped AccuType keys with backlight, while the trackpad has integrated click buttons.

The screen and computing are powered by the long-awaited Intel Broadwell Core M series processor with the Intel HD 5300 integrated graphics. The device is one of the first available PCs with it. The included Core M 5Y70 is a dual-core power-efficient chip running at speed of up to 2.6 GHz. Detailed reviews are not available yet, but according to the first benchmarks of the CPU, it beats the current Intel Atom processors by a wide margin, while having the same power consumption of 4.5W. Judging from the benchmarks, the 5Y70 roughly has similar performance to the lower-end Intel Core Haswell series parts such as the i3-4030U which consumes 15W. Overall, the Broadwell chip is an excellent choice for the daily chores and can also serve for some occasional professional photo and video editing.
Another big benefit of the Core M is that it enables fanless designs, thanks to the power-efficiency and low heat.The Yoga 3 Pro in particular isn’t a fanless laptop. It has a small and quiet CPU fan.
The convertible is available in a couple of different configurations, with only a few differences between them. In particular, storage capacity of the built-in solid state drive, chassis color, and Windows 8.1 version. And of course, the pricing.
All models ship with 8GB of memory, which is more than sufficient for all the tasks an average user might throw at the laptop. DVD optical drive is not included. Understandable and not expected in a 0.5″ notebook. Furthermore, the new Yoga has JBL stereo speakers, a front webcam, the latest and fastest 802.11AC Wi-Fi wireless, Bluetooth, two USB 3.0 ports, a USB 2.0 port which is also used for charging, a 4-in-1 media card reader, micro HDMI output, and a combo audio jack.

According to Lenovo, the battery life on the Yoga 3 Pro is up to nine hours.
Specifications
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Screen Size | 13.3-inch |
| Screen Resolution | 3200x1800 pixels |
| Touchscreen | Finger multi-touch input |
| Other Display Specs | IPS type |
| Processor (CPU) | Intel Core M 5Y70 "Broadwell" dual-core 1.1-2.6GHz 4MB cache (User Benchmark CPU score: 34) |
| Graphics (GPU) | Intel HD 5300 integrated graphics (can be used for the lightest gaming only) |
| System Memory (RAM) Size | 8GB RAM |
| Data Storage | 256GB SSD 512GB SSD |
| DVD Optical Drive | None |
| Keyboard & Input | Backlit keyboard without dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface Touchscreen |
| Speakers & Audio | Stereo speakers |
| Camera | Front-facing web camera |
| Wi-Fi Wireless | 802.11AC |
| Ethernet Network Port | No |
| Mobile broadband (4G LTE) | No |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 + 1 x USB 2.0 |
| Video Output Ports | 1 x micro HDMI |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Battery | "up to nine hours" battery life 4-Cell 45 WHr |
| Weight | 2.6 pounds |
| Height | 0.5" |
| Width | 13" |
| Depth | 9" |
| Windows Version | Windows 8.1 |
| Warranty | 1-year |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the Lenovo Yoga 3 Pro 80HE0043US 80HE0048US 80HE000HUS 80HE000LUS 80HE0049US 80HE0047US. Thank you for your contribution.
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)









4 out of 5
Danijel Z –
Hands-on with the Lenovo Yoga 3 Pro
I got a change recently to spend some minutes with the Yoga 3 Pro. The device really impresses with its thinness and lightness (by laptops’ standards, since it acts as a bulky tablet when used in that mode). A premium feel is present everywhere – from metal 800-piece hinge and LCD lid to soft touch finish on the palmrest. The hinge does an excellent job of keeping the screen in a chosen position. But IMO it is too shiny and overladen in contrast to other parts of the laptop, so the overall look of the device is a bit inconsistent because of it.
The screen is indeed gorgeous from all viewing angles, although I wasn’t able to tell if the 3200×1800 pixel count results in much better sharpness and overall picture quality than 1080p IPS 13.3″ panels.
The keyboard keys have a short travel as usual, but not too bad especially if you take into account that the whole device is only 0.5″ thin. No big issues with the layout, except the small Backspace key, which can be easily mistaken for the Delete key on the right. The touchscreen and trackpad were working without a glitch.
I hadn’t a chance to extensively test the performance of the included 5Y70 Intel Core M CPU, but it was apparent right off the bat that software ran quite snappy. Overall, you can expect a computing speed similar to the current generation of the Intel Core i3 U series Haswell CPUs, which is excellent given the CPU consumes only 4.5W of power versus 15W on the i3.
Although the convertible was believed to be fanless, it actually does have a small fan mounted on the processor and a tiny vent grill near the hinge. It’s however pretty much quiet.
Overall, the Yoga 3 Pro will for sure be one of the best convertibles on the market, mostly because of the solid build, excellent display, and good performance.
Image slideshow:
Notify me of replies Unwatch this thread