Lenovo Yoga C940 14 81Q9002GUS 2-in-1 (14″, Core i7-1065G7, 12GB RAM, 512GB SSD)
Specifications
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Laptop Type | 2-in-1 convertible laptop PC 2-in-1 PC with 360-degree hinge Premium-class laptop |
| Performance | Mid-range performance |
| Screen Size | 14-inch |
| Screen Resolution | 1920x1080 pixels Full HD |
| Touchscreen | Finger multi-touch input Active digitizer pen input |
| Other Display Specs | IPS type |
| About Laptop Display | |
| Processor (CPU) | Intel Core i7-1065G7 10th Gen (decent for heavier tasks, besides enabling effortless daily computing) |
| About Processors | The laptop's processor (CPU) is the main chip of the system and a very important computing performance factor. |
| Graphics (GPU) | Intel Iris Plus G7 integrated graphics of 10 Gen Core i5, i7 G7 (for light gaming, but with improved smoothness) |
| About Graphics Processors | Graphics processor (GPU) is the main factor for 3D gaming performance. It also affects performance of other graphics intensive tasks like some image and video editing operations. Click on the GPU name to lean more about it. |
| System Memory (RAM) Size | 12GB RAM |
| About RAM | System memory (RAM) size determines multi-tasking capability of a laptop - how many tasks and programs you can run at the same time. Some programs and games may require large RAM to run properly. |
| Data Storage | 512GB SSD |
| About Data Storage | Storage capacity determines how much data you can store locally on your laptop. SSD storage is much faster than HDD storage. |
| DVD Optical Drive | None |
| Keyboard & Input | Backlit keyboard without dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface Touchscreen Active digitizer pen |
| Speakers & Audio | Stereo speakers Combo microphone and headphones audio jack |
| Camera | Front-facing web camera HD 720p resolution |
| Wi-Fi Wireless | 802.11AX |
| Ethernet Network Port | No |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB 3.1 2 x USB-C |
| Video Output Ports | Video out via USB-C |
| Media Card Reader | None |
| Other Features | Fingerprint reader Thunderbolt 3.0 |
| Battery | "Up to 14 hours" of battery life (according to manufacturer) 60 WHr capacity |
| About Battery | The battery life varies depending on usage, settings, and other factors. |
| Weight | 3 pounds |
| Height | 0.6" |
| Width | 12.6" |
| Depth | 8.5" |
| Casing Material | Aluminum |
| Casing Color | Gray |
| Windows Version | Windows 10 Home |
| Warranty | 1-year |
| Year of Release | 2019 |
| Country / Region | United States |
| Main Model | Lenovo Yoga C940 14 (14IIL) |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the Lenovo Yoga C940 14 81Q9002GUS. Thank you for your contribution.
×
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)









There are no contributions yet.