Lenovo Yoga C940 15 (15IRH) 2-in-1 Convertible Powerhouse
Specifications
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Laptop Type | 2-in-1 convertible laptop PC 2-in-1 PC with 360-degree hinge Premium-class laptop |
| Performance | Mid-range performance |
| Screen Size | 15.6-inch |
| Screen Resolution | 1920x1080 pixels Full HD 3840x2160 pixels Ultra HD, 4K |
| Touchscreen | Finger multi-touch input Active digitizer pen input |
| Other Display Specs | IPS type Glossy reflective coating HDR - High Dynamic Range |
| About Laptop Display | |
| Processor (CPU) | Intel Core i7-9750H 9th Gen (powerful CPU designed for heavy tasks) Intel Core i9-9880H 9th Gen (top-tier high-performance CPU) |
| About Processors | The laptop's processor (CPU) is the main chip of the system and a very important computing performance factor. |
| Graphics (GPU) | Nvidia GeForce GTX 1650 Max Q 4GB dedicated video card (able to run all games, but may not be smooth on high detail settings in heavy games) |
| About Graphics Processors | Graphics processor (GPU) is the main factor for 3D gaming performance. It also affects performance of other graphics intensive tasks like some image and video editing operations. Click on the GPU name to lean more about it. |
| System Memory (RAM) Size | 8GB RAM 16GB RAM |
| About RAM | System memory (RAM) size determines multi-tasking capability of a laptop - how many tasks and programs you can run at the same time. Some programs and games may require large RAM to run properly. |
| Data Storage | 256GB SSD 512GB SSD 1000GB (1TB) SSD 2000GB (2TB) SSD |
| About Data Storage | Storage capacity determines how much data you can store locally on your laptop. SSD storage is much faster than HDD storage. |
| DVD Optical Drive | None |
| Keyboard & Input | Backlit keyboard with dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface Touchscreen Active digitizer pen |
| Speakers & Audio | Stereo speakers Combo microphone and headphones audio jack |
| Camera | Front-facing web camera HD 720p resolution |
| Wi-Fi Wireless | 802.11AX 802.11AC |
| Ethernet Network Port | No |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB 3.1 2 x USB-C |
| Video Output Ports | Video out via USB-C |
| Media Card Reader | None |
| Other Features | Fingerprint reader Thunderbolt 3.0 |
| Battery | (according to manufacturer) 69 WHr capacity Battery life of up to 10 hours with UHD screen Battery life of up to 14 hours with FHD screen |
| About Battery | The battery life varies depending on usage, settings, and other factors. |
| Weight | 4.4 pounds |
| Height | 0.8" |
| Width | 14" |
| Depth | 9.4" |
| Casing Material | Aluminum |
| Casing Color | Gray Silver |
| Windows Version | Windows 10 Home Windows 10 Pro |
| Warranty | 1-year |
| Year of Release | 2019 |
| Country / Region | Worldwide |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the Lenovo Yoga C940 15 (15IRH). Thank you for your contribution.
×
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)













There are no contributions yet.