Acer Aspire 5 A515-43-R19L Slim Laptop (15.6″ Full HD, AMD Ryzen 3 3200U / Vega 3, 4GB DDR4, 128GB SSD)
The Acer Aspire 5 A515-43-R19L is a budget-friendly 15.6-inch laptop. Although it is in the sub-400-dollar range, the Acer Aspire 5 A515-43-R19L offers quite decent specs.
Surprisingly at its price point, the A515-43-R19L sports a display with sharp 1920×1080-pixel Full HD resolution and wide viewing angles. Usually, budget laptops come with 1366×768 HD resolution and narrow viewing angles. The notebook also stands out with its keyboard backlight, which isn’t a common feature on affordable notebooks. Furthermore, Acer highlights the notebook’s portability with its 0.7″ slim profile and light 4-pound weight, as well as aluminum top cover.
Performance-wise, the Aspire 5 A515-43-R19L isn’t a sluggish machine. It is based on the AMD Ryzen 3 3200U dual-core processor with enough power to run the ordinary computing tasks easily. For sure, it isn’t as fast as the mid-range quad-core AMD Ryzen 5 or Intel Core i5 series. But chances are you wouldn’t be able to tell a difference when using these chips for the routine duties like web browsing, movie watching, or work in Microsoft Office applications. However, the difference is noticeable in heavier duties like video editing. As for gaming, the Ryzen 3 3200U features the Radeon Vega 3 integrated graphics processor. It is a basic IGP which can run only light PC games.
The Acer Aspire 5 A515-43-R19L isn’t generous when it comes to system memory (RAM) and data storage capacities. It comes with 4GB of RAM and a 128GB solid state drive. 4GB RAM can be limiting for running multiple tasks simultaneously. At least 8GB of RAM is recommended for comfortable multi-tasking. As for the 128GB SSD, it can’t store large amounts of data like for instance ordinary 1-Terabyte (1000GB) hard drives, but solid state drive storage is noticeably faster than HDD storage. Thankfully, both RAM and data storage are upgradeable on the Aspire 5 A515-43-R19L. The laptop has two RAM slots, enabling you to install up to 32GB of RAM. The included SSD is in form of a M.2-format card, which can be replaced with a more capacious one. Furthermore, the laptop has an empty 2.5″ storage bay in which you can insert a 2.5″ hard drive or solid state drive.
As for the battery, Acer has equipped the A515-43-R19L with a 3320 mAh unit. Acer says the battery life of this notebook model can last “up to 7.5 hours”.
It’s worth mentioning that the laptop comes pre-loaded with Windows 10 in S mode. S mode means limited functionality of Windows 10 operating system, but also better security in comparison to the standard Windows 10 Home. However, you can switch out of S mode and get full access to Windows 10 Home free of charge.
Specifications
| Brand | Acer |
|---|---|
| Laptop Type | Standard non-convertible laptop Affordable laptop |
| Performance | Mid-range performance |
| Screen Size | 15.6-inch |
| Screen Resolution | 1920x1080 pixels Full HD |
| Touchscreen | No touchscreen |
| Other Display Specs | IPS type |
| Processor (CPU) | AMD Ryzen 3 3200U (enables smooth everyday computing) |
| Graphics (GPU) | AMD Radeon Vega 3 integrated graphics of Ryzen 3 (for the lightest games only) |
| System Memory (RAM) Size | 4GB RAM |
| Data Storage | 128GB SSD |
| DVD Optical Drive | None |
| Keyboard & Input | Backlit keyboard with dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface |
| Speakers & Audio | Stereo speakers Combo microphone and headphones audio jack |
| Camera | Front-facing web camera HD 720p resolution |
| Wi-Fi Wireless | 802.11AC |
| Ethernet Network Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB 3.1 2 x USB 2.0 |
| Video Output Ports | 1 x HDMI |
| Media Card Reader | None |
| Battery | 3320 mAh capacity |
| Weight | 4 pounds |
| Height | 0.7" |
| Width | 14.3" |
| Depth | 9.7" |
| Windows Version | Windows 10 Home |
| Warranty | 1-year |
| Year of Release | 2019 |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the Acer Aspire 5 A515-43-R19L. Thank you for your contribution.
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)













Question
Armando Castañeda Magaña –
que pci expres tiene como generacion y si soporta hasta 2tb
Notify me of replies Unwatch this thread
5 out of 5
Gerhard Gressmann –
I purchased the laptop in the hope that I would be able to make it able to run my games online. I added 8gb of ram and added a second hard drive, HP SSD S700 2.5 in drive. When I turned on the computer, the setup for the HD was straight forward. The system recognized the ram. Now I have 12 gig of ram and 628 gig of hard drive. I installed the game, World of Warships to test the processor and video graphics. I loaded the game to the new D drive because of the the size of the game 32gb. All of the game graphics settings were set to medium. The game runs flawlessly, the graphics are beautiful on the large screen. There is no heat buildup after playing the game for an hour. In the future, I plan to upgrade the M.2 hard drive from 128gb to 500gb and upgrade the ram to 32gb. The laptop is lightweight and I don’t mind the plastic case. I am very pleased with this computer and the back-lit keyboard is a real plus. With the upgrades, I give this laptop an A-.
Notify me of replies Unwatch this thread
Armando –
I bought this laptop and upgraded it to 16 GB (2x8GB) and I think it is already worth the investment.
However I need to know which are the compatible processors for this laptop. CPU-Z info on motherboard:
Manufacturer: PK
Model: Grumpy_PK V1.05
Chipset: AMD Ryzen SOC Rev 00
SoughtBridge: AMD CarrizoFCH Rev 51
Current processor: AMD Ryzen 3 3200U with Radeon Vega Mobile Gfx
Socket FP5
12nm
Any info is appreciated.
Dan Z –
Hi, as far as I know the Ryzen 3 3200U is permanently soldered onto the motherboard, so it isn’t upgradeable. Just like almost all newer laptop processors.
Ron Lebeck –
Yeah, the CPU is embedded on the motherboard, so unless you have specialized soldering/desoldering equipment and the know-how to do so, you won’t be able to upgrade the CPU or GPU, if the motherboard could even handle it. You’d have to go for a newer Aspire 5 with either a better AMD or Intel CPU…I *think* an i5 might be the best Intel CPU you can get, though I could be wrong).