Acer Aspire Go 15 Slim AG15-31P-3947 Affordable 15.6″ Laptop
Specifications
| Brand | Acer |
|---|---|
| Laptop Type | Standard non-convertible laptop |
| Performance | Entry-level performance |
| Screen Size | 15.6-inch |
| Touchscreen | No touchscreen |
| Screen Resolution | 1920x1080 pixels Full HD |
| Other Display Specs | IPS type |
| About Laptop Display | |
| Processor (CPU) | Intel Core i3-N305 |
| About Processors | The laptop's processor (CPU) is the main chip of the system and a very important computing performance factor. |
| Graphics (GPU) | Intel UHD graphics of entry-level Intel processors |
| About Graphics Processors | Graphics processor (GPU) is the main factor for 3D gaming performance. It also affects performance of other graphics intensive tasks like some image and video editing operations. |
| System Memory (RAM) Size | 8GB RAM |
| About RAM | System memory (RAM) size determines multi-tasking capability of a laptop - how many tasks and programs you can run at the same time. Some programs and games may require large RAM to run properly. |
| Data Storage | 128GB SSD |
| About Data Storage | Storage capacity determines how much data you can store locally on your laptop. SSD storage is much faster than HDD storage. |
| Keyboard & Input | Keyboard with dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface |
| Speakers & Audio | Stereo speakers Combo microphone and headphones audio jack |
| Camera | Front-facing web camera HD 720p resolution |
| Wireless & Networking | Wi-Fi 6 802.11AX wireless Bluetooth |
| USB Ports | 1 x USB-C 2 x USB Type A |
| Video Output Ports | 1 x HDMI |
| Media Card Reader | None |
| Battery | 50 Whr capacity |
| About Battery | The battery capacity of the typical mid-tier laptop ranges from 40 to 50 WHr. The battery life varies depending on usage, settings, and other factors. |
| Weight | 3.9 pounds |
| Height | 0.7" |
| Width | 14.3" |
| Depth | 9.4" |
| Casing Color | Silver |
| Windows Version | Windows 11 Home in S mode |
| Warranty | 1-year |
| Year of Release | 2023 |
| Country / Region | United States |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the Acer Aspire Go 15 Slim AG15-31P-3947. Thank you for your contribution.
×
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)












Question
Mark –
Are the specs good enough for Google Docs and Sheets without hiccups?
Notify me of replies Unwatch this thread
Dan –
The internal components of the the AG15-31P-3947 are below average, but the Google web apps aren’t demanding, so the laptop should handle them well. If you want to have the best performance for these apps in a normal everyday laptop, you can consider some model with the Intel Core i5 or AMD Ryzen 7 processor and no less than 8GB RAM.
Question
i3 –
What generation processor is the Intel Core i3-N305?
Notify me of replies Unwatch this thread
Dan –
The i3-N305 is a 2023 processor, but it is based on the 2022 12th Generation Intel Core, with some specs being stripped down. It has somewhat slower processor and integrated graphics performance than the 2022 12th Gen Core i3 U-series chips.