Asus G750JH-DB71
The Asus G750JH-DB71 is the top-of-the-line model from the G750 17.3-inch gaming notebook series. It packs the highest-end Nvidia GTX 780M 3GB dedicated video card instead of GTX 765M or 770M in some other models. Also it has 256GB of solid state drive storage combined with a 1TB traditional HDD for fast loading of games and large storage space. The G750JH-DB71 sports an Intel Core i7 quad-core “Haswell” CPU, extra-capacious 24GB of RAM memory, and 1080p full HD display resolution. Externally, remarkable are Stealth Fighter-inspired chassis, aluminum keyboard deck, and backlit keyboard.
Specifications
| Brand | Asus |
|---|---|
| Screen Size | 17.3-inch |
| Screen Resolution | 1920x1080 pixels Full HD |
| Touchscreen | No touchscreen |
| Other Display Specs | TN type |
| Processor (CPU) | Intel Core i7-4700HQ 4th Gen quad-core 2.4-3.4GHz 6MB cache (User Benchmark CPU score: 58) |
| Graphics (GPU) | Nvidia GeForce GTX 780M 3GB GDDR5 dedicated video card (light-to-mid gaming, older GPU) |
| System Memory (RAM) Size | 24GB RAM |
| Data Storage | 1000GB (1TB) HDD + 256GB SSD |
| DVD Optical Drive | Blu-ray / DVD combo drive |
| Keyboard & Input | Backlit keyboard with dedicated number pad Touchpad with separate physical click buttons |
| Speakers & Audio | Stereo speakers with subwoofer |
| Camera | Front-facing web camera |
| Wi-Fi Wireless | 802.11AC |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet Network Port | Yes |
| USB Ports | 4 x USB 3.0 |
| Video Output Ports | 1 x HDMI + 1 x VGA 1 x mini DisplayPort |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Other Features | FireWire |
| Battery | "up to 3.5 hours" battery life 88 Whr |
| Weight | 9.9 pounds |
| Height | 2" |
| Width | 16.1" |
| Depth | 12.5-inch |
| Windows Version | Windows 8.1 |
| Warranty | 1-year |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the G750JH-DB71. Thank you for your contribution.
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)









There are no contributions yet.