Asus Q301LA-BSI5T17
The Asus Q301LA-BSI5T17 is a newly available model, but it isn’t a brand new laptop. It’s just a slightly upgraded version of the previously available Q301LA with a 13.3-inch touch-enabled screen with 1366×768 resolution, the Intel Core i5-4200U dual-core processor for daily work plus multimedia creation, 500GB traditional hard drive, and a .9″ high chassis. The difference is that the BSI5T17 has 6GB of RAM instead of 4GB and comes with Windows 8.1 pre-installed instead of 8.0. These laptops are certainly good looking and well equipped, but they’re not premium-class machines since they lack some advanced features such as keyboard backlight, IPS wide viewing angle technology, 1080p resolution, and solid state drives.
The chassis combines silver-colored plastic palm rests, black isle-style keyboard keys, and dark-gray aluminum lid. All usual ports, slots, and networking features are present, including three USBs, HDMI out, a media card reader, Wi-Fi, Ethernet LAN, and Bluetooth, except the missing VGA video output for hooking up to older monitors and projectors.
Specifications
| Brand | Asus |
|---|---|
| Screen Size | 13.3-inch |
| Screen Resolution | 1366x768 pixels HD |
| Touchscreen | Finger multi-touch input |
| Other Display Specs | TN type |
| Processor (CPU) | Intel Core i5-4200U 4th Gen dual-core 1.6-2.6GHz 3MB cache (User Benchmark CPU score: 34) |
| Graphics (GPU) | Intel HD 4400 integrated graphics |
| System Memory (RAM) Size | 6GB RAM |
| Data Storage | 500GB HDD |
| DVD Optical Drive | None |
| Keyboard & Input | Non-backlit keyboard without dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface Touchscreen |
| Speakers & Audio | Stereo speakers |
| Camera | Front-facing web camera |
| Wi-Fi Wireless | 802.11N |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet Network Port | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 2.0 + 1 x USB 3.0 |
| Video Output Ports | 1 x HDMI |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Battery | 2-Cell |
| Weight | 4 pounds |
| Height | 0.9" |
| Width | 13" |
| Depth | 9.2" |
| Windows Version | Windows 8.1 |
| Warranty | 1-year |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the Q301LA-BSI5T17. Thank you for your contribution.
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)












danijel –
@Alfred: No unfortunately. It’s sealed inside the casing. 13.3″ laptops with accessible batteries are rare these days. I advise you to check out some of the ThinkPad 14″ or 12.5″ laptops, especially those with Power Bridge technology (hot-swap battery solution) such as the X240 or T440s. Or, you should generally look for business laptops, since they have removable batteries more often than consumer laptops.
Notify me of replies Unwatch this thread
alfred –
sir, can i buy additional battery and swap it while on long trips?
Notify me of replies Unwatch this thread