Asus Q525UA-BI7T9 15.6″ 2-in-1 Touch Laptop (FHD, Intel i7, 16GB RAM, 2TB HDD, Black Aluminum)
The Asus Q525UA-BI7T9 is a well-equipped 2-in-1 laptop PC. The sandblasted matte black aluminum-topped convertible has a 15.6-inch Full HD touch-screen with IPS wide viewing angles. The display is mounted on a pair of 360-degree rotating hinges. For interaction with software, you can also use the notebook’s backlit keyboard and touchpad with integrated click buttons. And for easier system log-ins, you can use the notebook’s fingerprint reader, which is embedded in the upper-right corner of the touchpad. Internally, the 4.2-pound Asus Q525UA-BI7T9 features one of the fastest laptop processors on the market, the quad-core 8th Gen Intel Core i7-8550U with Intel UHD 620 integrated graphics. It’s paired with big system memory of 16GB and a very capacious 2-Terabyte hard drive. According to Asus, the built-in 3-cell battery can deliver “up to 6 hours” of battery life.
The Q525UA-BI7T9 is regularly priced at around $900 in online stores. As a side note, for around $500 more you can get a beefed up version of the laptop. It’s the Q535UD-BI7T11 with sharper Ultra HD screen resolution, the Nvidia GeForce 1050 video card for smoother gaming, additional 256GB solid state drive for better system responsiveness, and support for Thunderbolt 3.0 peripheral devices.
Specifications
| Brand | Asus |
|---|---|
| Laptop Type | 2-in-1 convertible laptop PC |
| Screen Size | 15.6-inch |
| Screen Resolution | 1920x1080 pixels Full HD |
| Touchscreen | Finger multi-touch input |
| Other Display Specs | IPS type |
| Processor (CPU) | Intel Core i7-8550U 8th Gen (decent for heavier tasks, besides enabling effortless daily computing) |
| Graphics (GPU) | Intel UHD 620 integrated graphics of 8th Gen Core i3, i5, i7 (for light gaming) |
| System Memory (RAM) Size | 16GB RAM |
| Data Storage | 2000GB (2TB) HDD |
| DVD Optical Drive | None |
| Keyboard & Input | Backlit keyboard without dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface Touchscreen |
| Speakers & Audio | Stereo speakers Combo microphone and headphones audio jack |
| Camera | Front-facing web camera |
| Wi-Fi Wireless | 802.11AC |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet Network Port | No |
| USB Ports | 1 x USB-C 2 x USB 3.0 |
| Video Output Ports | 1 x HDMI |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Other Features | Fingerprint reader |
| Battery | 3-Cell |
| Weight | 4.2 pounds |
| Height | 0.8" |
| Width | 14.3" |
| Depth | 9.7" |
| Windows Version | Windows 10 Home |
| Warranty | 1-year |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the Asus Q525UA-BI7T9 2-in-1. Thank you for your contribution.
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)












Question
Russ –
Is there a part # for the left side USB port? the laptop was dropped on a mouse dongle.
Notify me of replies Unwatch this thread
Question
Eliecer –
Do any one know if this lap top is thunderbolts
Notify me of replies Unwatch this thread
Dan –
It doesn’t have a Thunderbolt port, unfortunately. The existing USB-C port isn’t Thunderbolt-compatible.