Asus VivoBook 15 F512DA-EB51 Thin & Light 15.6″ Laptop (FHD, AMD Ryzen 5 3500U, 8GB RAM, 256GB SSD)
Specifications
| Brand | Asus |
|---|---|
| Laptop Type | Standard non-convertible laptop Affordable laptop |
| Performance | Mid-range performance |
| Screen Size | 15.6-inch |
| Screen Resolution | 1920x1080 pixels Full HD |
| Touchscreen | No touchscreen |
| Other Display Specs | IPS type Anti-glare coating |
| Processor (CPU) | AMD Ryzen 5 3500U (enables smooth everyday computing) |
| Graphics (GPU) | AMD Radeon Vega 8 integrated graphics of Ryzen 5 (for light gaming) |
| System Memory (RAM) Size | 8GB RAM |
| Data Storage | 256GB SSD |
| DVD Optical Drive | None |
| Keyboard & Input | Backlit keyboard with dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface |
| Camera | Front-facing web camera HD 720p resolution |
| Speakers & Audio | Stereo speakers Combo microphone and headphones audio jack |
| Wi-Fi Wireless | 802.11AC |
| Ethernet Network Port | No |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB 3.0 1 x USB-C 2 x USB 2.0 |
| Video Output Ports | 1 x HDMI |
| Media Card Reader | MicroSD card reader |
| Battery | 37 WHr |
| Weight | 3.5 pounds |
| Height | 0.8" |
| Width | 14.1" |
| Depth | 9.1" |
| Casing Material | Plastics |
| Casing Color | Gray |
| Windows Version | Windows 10 Home |
| Warranty | 1-year |
| Year of Release | 2019 |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the Asus VivoBook 15 F512DA-EB51. Thank you for your contribution.
×
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)












There are no contributions yet.