Asus X200MA-RCLT07
Hardware update of one of the best selling Windows laptops last holiday season has arrived. The Asus X200MA-RCLT07 inexpensive ultraportable still offers the same form factor and touchcreen functionality as its X200CA 11.6-inch precursors. But, Asus has replaced the aging Intel Celeron 1007U “Ivy Bridge” processor from 2012 with the latest Celeron N2815 “Bay Trail” chip. The update doesn’t necessarily mean better performance. In fact, the N2815 is slower than the 1007U. Their PassMark benchmark scores are 950 and 1,450, respectively. Anyway, the “Bay Trail” is still a capable CPU for daily web surfing and office duties, as well as 1080 video playback. It brings noticeably lower power consumption: 7.5W versus 17W. We have no info on the battery life comparison between the X200MA-RCLT07 and X200CA models. It’s clear the former is way ahead in terms of power efficiency.
Any serious game rendering on this laptop is out of question, since the included Intel HD integrated graphics is fairly limited. The GPU is primarily meant to manage the display without consuming much battery juice. Lighter 3D games such as Minecraft will be able to run, but on lowered settings. On the other hand, on-demanding 2D titles like Angry Birds will have no issues on the Intel HD.
In other aspects, these plastics-cladded mini-laptops with black textured finish appear to be identical. They have 1366×768 screen resolutions, chiclet keyboards, stereo speakers, webcams, three USBs with fast 3.0 speed standard on one of them, and HDMI and VGA video output connectors. The machines weigh 3 pounds. They’re 1.2″ thick at the thickest point.
The X200MA-RCLT07 has 4 Gigabytes of RAM memory, which is enough for multitasking without a glitch. The hard drive is 500GB large, which is a fair capacity for the given price. As expected, the model has no built-in DVD burner. If you want that feature in a budget laptop, you should look for some of the larger 15.6-inch models. They’ll also provide you with a separate numeric pad on the keyboard, which is important for large amounts of number inputs. However, the keyboard is fairly large for comfortable typing and is accompanied by a fairly big multitouch trackpad.
Overall, the X200MA-RCLT07 is well-rounded small laptop for a cheap price. There are many other systems in the same 11.6-inch form factor available (you can find them by clicking here). However, if you want something affordable, the Asus appears to be the best choice among similar offers.
Specifications
| Brand | Asus |
|---|---|
| Screen Size | 11.6-inch |
| Screen Resolution | 1366x768 pixels HD |
| Touchscreen | Finger multi-touch input |
| Other Display Specs | TN type |
| Processor (CPU) | Intel Celeron N2815 dual-core 2.2GHz 1MB Cache (User Benchmark CPU score: 11) |
| Graphics (GPU) | Intel HD integrated graphics of low-end CPUs (only for the lightest gaming) |
| System Memory (RAM) Size | 4GB RAM |
| Data Storage | 500GB HDD |
| DVD Optical Drive | None |
| Keyboard & Input | Non-backlit keyboard without dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface Touchscreen |
| Speakers & Audio | Stereo speakers |
| Camera | Front-facing web camera |
| Wi-Fi Wireless | 802.11N |
| Bluetooth | No |
| Ethernet Network Port | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 2.0 + 1 x USB 3.0 |
| Video Output Ports | 1 x HDMI + 1 x VGA |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Battery | 3-cell lithium-ion |
| Weight | 3 pounds |
| Height | 1.2" |
| Width | 11.9" |
| Depth | 7.9" |
| Windows Version | Windows 8.1 |
| Warranty | 1-year |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the Asus X200MA-RCLT07. Thank you for your contribution.
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)









Tyler Bauereis –
Thanks!
Notify me of replies Unwatch this thread
Danijel Z –
The Asus X200MA-RCLT07 would be my choice.
Notify me of replies Unwatch this thread
Tyler Bauereis –
Which one would you take?
Notify me of replies Unwatch this thread
Tyler Bauereis –
So which one would you take Danijel Z?
Notify me of replies Unwatch this thread
Tyler Bauereis –
which is better:
this or the asus transformer t100?
Notify me of replies Unwatch this thread
Danijel Z –
Each of them has it advantages and disadvantages, but in short:
– The Transformer has smaller storage, although it’s faster (storage). That’s especially problem with the 32GB version http://laptoping.com/heres-why-you-should-avoid-32gb-windows-8-tablets.html
– Smaller screen on the Transformer 10.1 vs 11.6.
– Smaller RAM on it, which can be a problem if you run multiple apps and browser tabs at the same time.
– It lacks many ports found on the X200MA.
– I personally prefer the keyboard of the X200MA, the one on the Transformer is too small for my fingers.
– It’s pricier than the X200MA, especially the 64GB Transformer version.
On the other hand:
– The X200MA doesn’t have a detachable screen, obviously.
– It doesn’t ship with a free copy of Office Home & Student.
Computing-wise, both devices provide similar speed, good only for the basic tasks.
So, I think the X200MA is a more robust device, although it’s just another low-end laptop. I would go for the Transformer only because of the convenience of the detachable screen, but frankly I personally use my laptop much more than tablet with no keyboard.
steve finnigan –
HOW DO I GET OPERATORS MANUAL FOR X200MA-RCLT07
Notify me of replies Unwatch this thread
tonnyt –
I need to know WiFi card model!
Notify me of replies Unwatch this thread
marco-c –
Is it fanless? Acer has similar laptops with no fans…
Notify me of replies Unwatch this thread
Danijel Z –
Personally, I would go for the older X200CA, because the CPU is faster although it will tax the battery life to some extent. But in case you want to be more independent of power outlets, than the MA is better. Everything else is pretty much the same.
Notify me of replies Unwatch this thread
zoox –
Which is better the X200MA-RCLT07 or ASUS VivoBook X200CA? I don’t care about battery life much, just need a sofa laptop..
Notify me of replies Unwatch this thread