Dell Inspiron 13 7000 7359 (i7359) 13.3″ 2-in-1 Laptop (6th Gen Intel Core, Up to 8GB RAM, HDDs & SSDs)
Dell has updated its Inspiron 13 7000 2-in-1 convertible laptop series by replacing the 5th Gen Intel Broadwell Core i-series CPUs with 6th Gen Skylake. Skylake brings slightly improved performance of the processor cores and integrated graphics, better power efficiency, and various multimedia-oriented enhancements. The Dell Inspiron 13 7000 7359 (i7359) will come with the lower mid-range 6th Gen Intel Core i3-6100U, mid-range i5-6200U, and higher-end i7-6500U Skylake dual-core CPUs, all with the Intel HD 520 integrated graphics.
Except the the latest CPUs and Windows 10 OS version, the 2-in-1 laptop shares the same specs and features with its precursor, the Inspiron 13 7000 7348. They have a 13.3-inch 1366-by-768 or 1920×1080-pixel IPS multi-touch display, backlit keyboard, stereo speakers, 720p webcam, 802.11AC wireless, three USB ports, and HDMI output, and come with a capacitive / passive stylus.
The 3.7-pound 0.75” thin notebook retains the same silver-colored chassis with a 360-degree hinge. The battery life is claimed to last up to six hours.



Specifications
| Brand | Dell |
|---|---|
| Screen Size | 13.3-inch |
| Screen Resolution | 1366x768 pixels HD 1920x1080 pixels Full HD |
| Touchscreen | Finger multi-touch input |
| Other Display Specs | IPS type |
| Processor (CPU) | Intel Core i3-6100U 6th Gen "Skylake" Dual-Core 2.3GHz 3MB Cache (User Benchmark CPU score: 36) Intel Core i5-6200U 6th Gen dual-core 2.3-2.8GHz 3MB cache (older-gen mid-range CPU) Intel Core i7-6500U 6th Gen (older upper-mid-tier home and office CPU) |
| Graphics (GPU) | Intel HD 520 integrated graphics (for the lightest gaming) |
| System Memory (RAM) Size | 4GB RAM 8GB RAM |
| Data Storage | 256GB SSD 500GB HDD |
| DVD Optical Drive | None |
| Keyboard & Input | Backlit keyboard without dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface Touchscreen |
| Speakers & Audio | Stereo speakers |
| Camera | Front-facing web camera |
| Wi-Fi Wireless | 802.11AC |
| Ethernet Network Port | No |
| Mobile broadband (4G LTE) | No |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 + 1 x USB 2.0 |
| Video Output Ports | 1 x HDMI |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Other Features | Stylus pen |
| Battery | 3-Cell 43 WHr, "Up to 6 hours" battery life |
| Weight | 3.7 pounds |
| Height | 0.7" |
| Width | 13" |
| Depth | 8.7" |
| Windows Version | Windows 10 Home |
| Warranty | 1-year |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the Dell Inspiron 13 7000 7359. Thank you for your contribution.
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)









Ben –
my camera stop working after W10 update. I trying yo find the camera thru device manager but is not even listed on the manager. What should I do?
Notify me of replies Unwatch this thread
bashar –
Could i upgrade the RAM 16 or 32 G
Alhefny –
Does it support WWAN?
Notify me of replies Unwatch this thread
Danijel Z –
Do you mean mobile broadband like 3G, 4G LTE etc? If that’s the case, this notebook doesn’t have built-in support for that. You can only use external mobile broadband devices like LTE routers or USB sticks.
Aiyat –
I accidentally drop some water on my laptop’s keyboard…and my keyboard isn’t working well….some keys are not working……and some work In different manner….technicians are saying they have to change the keyboard…..is there anyother solution available???
Notify me of replies Unwatch this thread
Aryan –
My dell Inspiron 13-7359 keyboard is not working properly…..
When I press U it present settings…
With F feedback hub
With N new tab
With P project screen
With L lock screen
Even em unable to enter password to unlock my device…..
Notify me of replies Unwatch this thread
5 out of 5
Brian Goodman –
I love my new Dell Inspiron 13 I7353 its hard to find any thing about it on the web and my came with 3 USB 3.0. Love it works great and very fast. Great 2 in 1 laptop.
Notify me of replies Unwatch this thread
5 out of 5
TEW –
This recent buy reminds me of the Dell computers back in the day. It is perfect and I know that it will last. It’s a Dell. I got it at the Microsoft store, free from bloatware which made it even better. Nice job Microsoft and Dell. No Apple computer needed. They should push this more. Even the Windows podcast and sites didn’t seem to know this computer exist.
Notify me of replies Unwatch this thread
AAM –
can the Dell Inspiron 13 7000 7359 (i7359) (I3-6100) take RAM of 8G (currently 4G)?
Thanks
Notify me of replies Unwatch this thread
Danijel Z –
Yes it can, but you’ll have to take out the 4GB module and insert an 8GB one instead, because there’s only one memory slot.
Alexander –
Can you use other stylus? Like the active stylus?
Notify me of replies Unwatch this thread
Soma –
No, sorry
Remi –
Does it have a keyboard possibility with a ñ letter?
Notify me of replies Unwatch this thread
yep –
Yep, at dell.es