Dell Latitude 14 7000 E7470 Thin & Light 14″ Business Laptop
The Dell Latitude 14 7000 E7470 is a 14-inch business laptop, packed with numerous features in a thin and light chassis. With its starting weight of 3.1 pounds, the Latitude E7470 is one of the lightest notebooks on the market. Also, it’s quite sleek with a profile of 0.8″.
Dell has used lightweight magnesium alloy as the main material for the chassis. Users ordering a touchscreen-enabled configuration with sharp QHD 2560×1440-pixel resolution can optionally choose woven carbon fiber finish on the LCD lid instead of alloy. To further enhance durability, the aforementioned display option includes egde-to-edge Corning Gorilla Glass, known for its scratch resistance. The most basic display resolution option is HD 1366×768, followed by HD+ 1600×900 and Full HD 1920×1080. These displays don’t offer touch support, but instead provide anti-reflective finish as a plus. IPS wide viewing angles is present on select configurations. Keyboard backlight is also optional.
Under the hood, the Dell Latitude 14 7000 E7470 packs Intel’s computing technology, namely the 6th Gen Core U “Skylake” processors. The CPU choices are the lower-mid-range Intel Core i3, mid-tier Core i5, and upper-mid-range i7, all with dual computing cores and Intel HD 520 integrated graphics. They are all perfectly suitable for routine office tasks, like web browsing, running popular productivity software like Microsoft Office, or email communication. RAM size choices aren’t as robust as in some other business laptops. You can have either 4 or 8 Gigabytes of DDR4 RAM. Still, it’s enough large for usual multitasking operations. Instead of sluggish hard drives, Dell utilizes fast solid state drive-based storage in the Latitude E7470. SSD capacity choices range from 128GB to 512GB.
Internet connectivity is enabled via Wi-Fi 802.11AC wireless, Ethernet LAN port, and optionally mobile broadband wireless. There are also stereo speakers, a web camera, three USB 3.0 ports, dual video outputs – HDMI and mini-DisplayPort, a multi-format media card reader, and a combo audio port. Security can be enhanced using optional SmartCard and fingerprint readers.
Two battery capacity choices are offered – a medium-level 37 WHr and more capacious 55 WHr for above-average battery life. Dell however hasn’t provided battery life estimations for the E7470.
The laptop ships with Pro versions of Windows 10 or Windows 7.


Specifications
| Brand | Dell |
|---|---|
| Screen Size | 14-inch |
| Screen Resolution | 1366x768 pixels HD 1600x900 pixels HD+ 1920x1080 pixels Full HD 2560x1440 pixels |
| Touchscreen | Finger multi-touch input (optional) |
| Other Display Specs | IPS or TN, depending on configuration Glossy reflective coating Anti-glare coating |
| Processor (CPU) | Intel Core i3-6100U 6th Gen "Skylake" Dual-Core 2.3GHz 3MB Cache (User Benchmark CPU score: 36) Intel Core i5-6200U 6th Gen dual-core 2.3-2.8GHz 3MB cache (older-gen mid-range CPU) Intel Core i5-6300U 6th Gen (older-gen mid-range CPU) Intel Core i7-6600U 6th Gen dual-core 2.6-3.4GHz 4MB cache (User Benchmark CPU score: 49) |
| Graphics (GPU) | Intel HD 520 integrated graphics (for the lightest gaming) |
| System Memory (RAM) Size | 4GB RAM 8GB RAM |
| Data Storage | 128GB SSD 180GB SSD 256GB SSD 512GB SSD |
| DVD Optical Drive | None |
| Keyboard & Input | Backlit keyboard without dedicated number pad Non-backlit keyboard without dedicated number pad Touchpad with separate physical click buttons Pointing stick with accompanying click buttons Touchscreen |
| Speakers & Audio | Stereo speakers Combo microphone and headphones audio jack |
| Camera | Front-facing web camera |
| Wi-Fi Wireless | 802.11AC |
| Mobile broadband (4G LTE) | Yes (Optional) |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet Network Port | Yes |
| USB Ports | 3 x USB 3.0 |
| Video Output Ports | 1 x HDMI 1 x mini DisplayPort |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Other Features | Fingerprint reader Docking connector Intel vPro SmartCard reader Spill-resistant keyboard WiGig wireless docking |
| Battery | 3-cell 37 Whr 4-cell 55 WHr |
| Weight | 3.1 pounds |
| Height | 0.8" |
| Width | 13.2" |
| Depth | 9.1" |
| Windows Version | Windows 10 Pro Windows 7 Pro |
| Warranty | 3-year |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the Dell Latitude 14 7000 E7470. Thank you for your contribution.
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)










There are no contributions yet.