Dell Latitude 15 5000 E5540 (Customizable)
The Dell Latitude 15 5000 E5540 is a serious laptop. This 15.6-incher sports enterprise features, such as Intel vPro technology for remote system management, Dell’s own management features, Professional versions of Windows 7 or 8, fingerprint and SmartCard reader options for enhanced security, a ruggedized MIL-STD-810G-tested chassis with glass fiber LCD back cover, and a docking connector. The notebook is based on the Intel Core-series i3, i5 and i7 “Haswell” ultra-low voltage processors, offering a great balance between computing potential and power consumption.
Customers can order the Dell Latitude 15 5000 E5540 with optional touchscreen display, the Nvidia GeForce GT 720M 2GB dedicated graphics instead of the standard basic Intel HD 4400, 1080p display resolution instead of 720p, up to 8GB of RAM, and up to 1 Terabyte of traditional hard drive storage or up to 256GB solid state drive. This laptop has a built-in DVD burner drive and optional backlight underneath the keyboard with numeric pad. A nice perk is ThinkPad TrackPoint-like pointing stick device which sits in the middle of the keyboard, but that feature is only optional.
Alongside the aforementioned docking connector and optional SmartCard slot, it also has four USB ports, HDMI and VGA video connectors, stereo speakers, webcam, Wi-Fi, Bluetooth, Gigabit LAN, and a multi-format media card reader.
Battery options are 4-cell (40 Whr), 6-cell (65 Whr) and 9-cell (97 Whr). All three choices include ExpressCharge technology for fast battery charging, but unfortunately we have no info on battery life.
Thickness of this machine is 1.2″ without the touch layer on the screen and 1.3″ with it. The weight starts at five pounds.
Specifications
| Brand | Dell |
|---|---|
| Screen Size | 15.6-inch |
| Screen Resolution | 1366x768 pixels HD 1920x1080 pixels Full HD |
| Touchscreen | Finger multi-touch input (optional) |
| Other Display Specs | |
| Processor (CPU) | Intel Core i3-4010U 4th Gen dual-core 1.7GHz 3MB cache (User Benchmark CPU score: 25) Intel Core i5-4200U 4th Gen dual-core 1.6-2.6GHz 3MB cache (User Benchmark CPU score: 34) Intel Core i5-4300U 4th Gen dual-core 1.9-2.9GHz 3MB cache (User Benchmark CPU score: 38) Intel Core i7-4600U 4th Gen dual-core 2.1-3.3GHz 4MB cache (User Benchmark CPU score: 42) |
| Graphics (GPU) | Intel HD 4400 integrated graphics Nvidia GeForce GT 720M 2GB Dedicated Video Card |
| System Memory (RAM) Size | 4GB RAM 8GB RAM |
| Data Storage | 128GB SSD 256GB SSD 500GB HDD 750GB HDD 1000GB (1TB) HDD |
| DVD Optical Drive | DVD writer |
| Keyboard & Input | Backlit keyboard with dedicated number pad Non-backlit keyboard with dedicated number pad Touchpad with separate physical click buttons Pointing stick with accompanying click buttons Touchscreen |
| Speakers & Audio | Stereo speakers |
| Camera | Front-facing web camera |
| Wi-Fi Wireless | 802.11N |
| Mobile broadband (4G LTE) | No |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet Network Port | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 + 2 x USB 2.0 |
| Video Output Ports | 1 x HDMI + 1 x VGA |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Other Features | Fingerprint reader Docking connector Intel vPro SmartCard reader |
| Battery | 4-cell 40 WHr, 6-cell 65 WHr, or 9-cell (97 Whr); fast charging |
| Weight | 5 pounds |
| Height | 1.2" 1.3" |
| Width | 14.9" |
| Depth | 9.9" |
| Windows Version | Windows 8.1 Pro Windows 7 Pro |
| Warranty | 1-year |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the Dell Latitude 15 5000 E5540. Thank you for your contribution.
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)









There are no contributions yet.