HP 14-an013nr Affordable 14″ Laptop (FHD, AMD E2 CPU, 4GB RAM, 32GB eMMC)
The HP 14-an013nr is a very affordable 14-inch notebook with above average specs for its price of around $220. The 14-an013nr is indeed a budget-class laptop with lower-mid-range performance, plastic casing, and non-backlit keyboard. But, it sports Full HD display resolution and IPS LCD technology, features that are usually reserved for expensive high-end models.
Besides with its great pixel density for a sharper picture and IPS-powered wide viewing angles, the HP 14-an013nr stands out from the crowd of low-priced alternatives with its computing potential. While the common $200 laptop usually features an Intel Celeron dual-core processor with PassMark benchmark score of around 1,000 points, the included AMD E2-7110 scores around 2,150 in the same test. This solid score of the CPU combined with decently-sized 4GB of RAM memory means you’ll be able to comfortably do all your common computing home and office tasks without slowdowns. Of course, for more demanding users like audio, video, and photo professionals, recommended are more powerful laptops with Intel Core i-series and comparable AMD processors. As expected, this model isn’t a gaming laptop. The Radeon R2 graphics processor integrated in the main CPU is good enough only for basic gaming. It doesn’t support many of the latest game titles, but you’ll be able to play some older and non-demanding games.
An area where the 14-an013nr doesn’t shine is storage. The laptop has only 32 Gigabytes of internal data storage space. You’ll probably want to expand it with an SD media card via laptop’s media card slot and use online “cloud” storage. As a side note, some websites list this laptop with a 32GB hard drive. In reality, the 14-an013nr includes Flash memory based eMMC storage, which is somewhat faster than the usual laptop hard drives.
For sound reproduction, there are stereo speakers, while video conferencing can be done via the built-in HD web camera.
Another good selling point of HP’s extremely cheap 14-incher are its networking and connectivity features. Unlike many other similar laptops with limited number of ports and Internet connection options, the HP 14-an013nr includes a full set of them. There are three USB full-size ports – one is USB 3.0 while the rest run on 2.0 speed. If you want to hook up an external display to the machine, you have two options – HDMI video output and older VGA out. Networking can be done either via built-in Wi-Fi with support for the latest 802.11AC standard or via an old-school Ethernet LAN port.
HP estimates the notebook can run autonomously up to “5 hours and 15 minutes” on a single battery charge. It’s a quite decent battery life for a 14″ laptop with a medium-sized 31 WHr battery. We applaud HP for enabling easy battery replacement, since it isn’t sealed inside the chassis. Instead it’s held by the traditional mechanism with latches, so user can easily replace the battery.
Portability is also good for the given screen size. This model weighs in at 3.9 pounds. The profile is 0.9″ thick.


Specifications
| Brand | HP |
|---|---|
| Screen Size | 14-inch |
| Screen Resolution | 1920x1080 pixels Full HD |
| Touchscreen | No touchscreen |
| Other Display Specs | IPS type |
| Processor (CPU) | AMD E2-7110 quad-core 1.8GHz 2MB cache (User Benchmark CPU score: 20) |
| Graphics (GPU) | AMD Radeon R2 integrated graphics (for the lightest games only) |
| System Memory (RAM) Size | 4GB RAM |
| Data Storage | 32GB eMMC |
| DVD Optical Drive | None |
| Keyboard & Input | Non-backlit keyboard without dedicated number pad Touchpad with separate physical click buttons |
| Speakers & Audio | Stereo speakers Combo microphone and headphones audio jack |
| Camera | Front-facing web camera |
| Wi-Fi Wireless | 802.11AC |
| Ethernet Network Port | Yes |
| Mobile broadband (4G LTE) | No |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 2.0 + 1 x USB 3.0 |
| Video Output Ports | 1 x HDMI + 1 x VGA |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Battery | "Up to 5 hours and 15 minutes" of battery life 31 WHr capacity |
| Weight | 3.9 pounds |
| Height | 0.9" |
| Width | 13.6" |
| Depth | 9.5" |
| Windows Version | Windows 10 Home |
| Warranty | 1-year |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the HP 14-an013nr. Thank you for your contribution.
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)









Ashwin –
Can we upgrade the internal storage with 250 gb??
Notify me of replies Unwatch this thread
5 out of 5
Rod –
Yes, I have two of these model laptops. I installed SSD SATA drives into both of them and cloned the Windows 10 image off the EEMC drive onto the 128 GB SSD drive. Works like a charm!
Mustafa –
I also want to add a 128GB SSD. How do u clone from the EEMC? I’ve only seen it done with a HDD before. If u have a good video link please let me know thanks!
boris –
I’m afraid the fonts will be to small because of 1080p. What do you think?
Notify me of replies Unwatch this thread
5 out of 5
Rod –
Not at all. You can adjust the font settings in Windows and still have the benefits if crisp 1080p HD resolution. This is by far the best budget laptop I’ve ever seen from HP or anyone else at this price point.
Doxa –
How did you install the ssd drives… Looked around in my laptop and there is no hub to attach an ssd