HP 15-dy5131wm Affordable 15.6″ Laptop (Intel i3-1215U, 8GB RAM, 256GB SSD)
Note: The HP 15-dy5131wm is a popular laptop model, because it’s one of the Walmart’s Black Friday 2023 deals. During the sales, the laptop will cost $249.
Specifications
| Brand | HP |
|---|---|
| Laptop Type | Standard non-convertible laptop Affordable laptop |
| Performance | Mid-range performance |
| Screen Size | 15.6-inch |
| Touchscreen | No touchscreen |
| Screen Resolution | 1920x1080 pixels Full HD |
| Other Display Specs | Anti-glare coating |
| About Laptop Display | |
| Processor (CPU) | Intel Core i3-1215U 12th Gen |
| About Processors | The laptop's processor (CPU) is the main chip of the system and a very important computing performance factor. |
| Graphics (GPU) | Intel UHD graphics of 12th Gen Intel Core U series CPUs |
| About Graphics Processors | Graphics processor (GPU) is the main factor for 3D gaming performance. It also affects performance of other graphics intensive tasks like some image and video editing operations. |
| System Memory (RAM) Size | 8GB RAM |
| About RAM | System memory (RAM) size determines multi-tasking capability of a laptop - how many tasks and programs you can run at the same time. Some programs and games may require large RAM to run properly. |
| Data Storage | 256GB SSD |
| About Data Storage | Storage capacity determines how much data you can store locally on your laptop. SSD storage is much faster than HDD storage. |
| Keyboard & Input | Keyboard with dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface |
| Speakers & Audio | Stereo speakers Combo microphone and headphones audio jack |
| Camera | Front-facing web camera HD 720p resolution |
| Wireless & Networking | Wi-Fi 5 802.11AC wireless Bluetooth |
| USB Ports | 1 x USB-C 2 x USB Type A |
| Video Output Ports | 1 x HDMI |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Battery | 41 Whr capacity |
| About Battery | The battery capacity of the typical mid-tier laptop ranges from 40 to 50 WHr. The battery life varies depending on usage, settings, and other factors. |
| Weight | 3.8 pounds |
| Height | 0.7" |
| Width | 14.1" |
| Depth | 9.5" |
| Casing Color | Silver |
| Windows Version | Windows 11 Home |
| Warranty | 1-year |
| Year of Release | 2022 |
| Country / Region | United States |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the HP 15-dy5131wm. Thank you for your contribution.
×
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)












Question
Alexis –
El teclado es retro iluminado?
Notify me of replies Unwatch this thread
Question
gaspar –
can the memory be expanded
Notify me of replies Unwatch this thread
Question
Vicki –
Is there an ethernet cable plug in?
Notify me of replies Unwatch this thread
Dan –
No, the laptop doesn’t have an Ethernet LAN port.
Question
Erin –
Would this laptop run Minecraft well/decently?
Notify me of replies Unwatch this thread
Dan –
You can expect a very smooth gameplay with more than 60 fps on 1080p FHD resolution and Fancy settings with a 12-chunk render distance. Check out a gameplay video here: https://youtu.be/Ds9g2HM5HaE?t=981
Question
Britt –
Would this laptop run sins 4?
Notify me of replies Unwatch this thread
Dan –
It should run well on 1080p resolution and medium graphics detail settings. Check out this YouTube video showing Sims 4 and other games running on the same CPU / GPU / RAM as on the HP 15-dy5131wm: https://youtu.be/Ds9g2HM5HaE?t=1693
Question
Jay –
Is the screen wide viewing angle?
Notify me of replies Unwatch this thread
Dan –
Hi, they don’t say whether the screen is WVA (wide viewing angle), also referred to as IPS. This is from the official specs sheet of the 15-dy5131wm: 15.6″ diagonal, FHD (1920 x 1080), micro-edge, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC. They usually highlight in the specs if the display is WVA / IPS, which is not the case here. So I assume it is not WVA.