HP 15-ef2747wm 15.6″ Touch Laptop (FHD, AMD Ryzen 7 5700U, 16GB RAM, 512GB SSD)
Specifications
| Brand | HP |
|---|---|
| Laptop Type | Standard non-convertible laptop Affordable laptop |
| Performance | Mid-range performance |
| Screen Size | 15.6-inch |
| Touchscreen | Finger multi-touch input |
| Screen Resolution | 1920x1080 pixels Full HD |
| Other Display Specs | IPS type Anti-glare coating |
| About Laptop Display | |
| Processor (CPU) | AMD Ryzen 7 5700U |
| About Processors | The laptop's processor (CPU) is the main chip of the system and a very important computing performance factor. |
| Graphics (GPU) | AMD Radeon Graphics of Ryzen 5000U series |
| About Graphics Processors | Graphics processor (GPU) is the main factor for 3D gaming performance. It also affects performance of other graphics intensive tasks like some image and video editing operations. |
| System Memory (RAM) Size | 16GB RAM |
| About RAM | System memory (RAM) size determines multi-tasking capability of a laptop - how many tasks and programs you can run at the same time. Some programs and games may require large RAM to run properly. |
| Data Storage | 512GB SSD |
| About Data Storage | Storage capacity determines how much data you can store locally on your laptop. SSD storage is much faster than HDD storage. |
| Keyboard & Input | Keyboard with dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface |
| Speakers & Audio | Stereo speakers Combo microphone and headphones audio jack |
| Camera | Front-facing web camera HD 720p resolution |
| Wireless & Networking | Wi-Fi 5 802.11AC wireless Bluetooth |
| USB Ports | 1 x USB-C 2 x USB Type A |
| Video Output Ports | 1 x HDMI |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Battery | 41 Whr capacity |
| About Battery | The battery capacity is typical for a 15.6" laptop with mid-range components. The battery life varies depending on usage, settings, and other factors. |
| Weight | 3.8 pounds |
| Height | 0.7" |
| Width | 14.1" |
| Depth | 9.5" |
| Casing Color | Silver |
| Windows Version | Windows 11 Home |
| About Windows Version | |
| Warranty | 1-year |
| Year of Release | 2021 |
| Country / Region | United States |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the HP 15-ef2747wm. Thank you for your contribution.
×
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)












Question
jc haen –
why will the computer not turn on and no power to the fan. the power cord in plugged in and the white light comes on and nothing happens
Notify me of replies Unwatch this thread
Dan –
Have you tried a long press on the power button to turn it off and press again to turn it on?
no power
jc haen –
right now not much. there is power to the computer but it will not turn on, and fan won’t come on
Notify me of replies Unwatch this thread