HP 15-fd0083wm Affordable 15.6″ Laptop (Intel N200 CPU, 4GB / 128GB, Scarlet Red)
Note: The HP 15-fd0083wm is a popular laptop model since it is listed in the 2023 Walmart Black Friday ad for $179 as one of the flagship deals. The red 15-fd0083wm has the same specs as the silver HP 15-fd0081wm, so the display lid color is the only difference between them.
Specifications
| Brand | HP |
|---|---|
| Laptop Type | Standard non-convertible laptop Affordable laptop |
| Performance | Entry-level performance |
| Screen Size | 15.6-inch |
| Screen Resolution | 1366x768 pixels HD |
| Touchscreen | No touchscreen |
| Other Display Specs | TN type Anti-glare coating |
| About Laptop Display | |
| Processor (CPU) | Intel N200 |
| About Processors | The laptop's processor (CPU) is the main chip of the system and a very important computing performance factor. |
| Graphics (GPU) | Intel UHD graphics of entry-level Intel processors |
| About Graphics Processors | Graphics processor (GPU) is the main factor for 3D gaming performance. It also affects performance of other graphics intensive tasks like some image and video editing operations. |
| System Memory (RAM) Size | 4GB RAM |
| About RAM | System memory (RAM) size determines multi-tasking capability of a laptop - how many tasks and programs you can run at the same time. Some programs and games may require large RAM to run properly. |
| Data Storage | 128GB UFS |
| About Data Storage | Storage capacity determines how much data you can store locally on your laptop. SSD storage is much faster than HDD storage. UFS (Universal Flash Storage) drives used in laptops are slower than the popular SSD storage, but faster than the similar eMMC flash storage and especially faster than the old HDD drives. |
| Keyboard & Input | Keyboard with dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface |
| Speakers & Audio | Stereo speakers Combo microphone and headphones audio jack |
| Camera | Front-facing web camera HD 720p resolution |
| Wireless & Networking | Wi-Fi 6 802.11AX wireless Bluetooth |
| USB Ports | 1 x USB-C 2 x USB Type A |
| Video Output Ports | 1 x HDMI |
| Media Card Reader | None |
| Other Features | Microsoft (Office) 365 Personal 1-year subscription for free |
| Battery | 41 Whr capacity |
| About Battery | The battery capacity of the typical mid-tier laptop ranges from 40 to 50 WHr. The battery life varies depending on usage, settings, and other factors. |
| Weight | 3.6 pounds |
| Height | 0.7" |
| Width | 14.2" |
| Depth | 9.5" |
| Casing Color | Red |
| Windows Version | Windows 11 Home in S mode |
| Warranty | 1-year |
| Year of Release | 2023 |
| Country / Region | Worldwide |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the HP 15-fd0083wm. Thank you for your contribution.
×
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)










5 out of 5 HP Laptop 15-fd0083wm (Scarlet Red)
Fabian Ayala –
I just started my freshman year of college, this one caught my eyes, obviously because the beautiful red. I have a high spec-built PC, so I know what I want to feel when it comes to speed and processing. this laptop is very quick for mobility and desk assignments. I have a good feeling it will be my best friend through college!
Notify me of replies Unwatch this thread
Question
Scott Ksobiech –
Does Walmart have the – (HP 15-FD0083WM 15.6″ HD Pentium N200 1.8GHz Intel UHD Graphics 4GB RAM 128GB SSD Win 11 Home in Smode Scarlet Red) on display?
Notify me of replies Unwatch this thread
Dan –
Hi, Walmart’s app has an option to see whether a product is available in the your nearby store. The site doesn’t show the store availability for me. The “Online Only” label on the site is maybe regarding just the price, not the product availability in stores.
Question
frank fricko –
how do you turn it on
Notify me of replies Unwatch this thread