HP Omen 15-en0029nr Gaming Laptop
Specifications
| Brand | HP |
|---|---|
| Laptop Type | Standard non-convertible laptop Gaming laptop |
| Performance | High performance |
| Screen Size | 15.6-inch |
| Screen Resolution | 1920x1080 pixels Full HD |
| Touchscreen | No touchscreen |
| Other Display Specs | IPS type Anti-glare coating High refresh rate of 144 Hz |
| About Laptop Display | |
| Processor (CPU) | AMD Ryzen 7 4800H (powerful CPU designed for heavy tasks) |
| About Processors | The laptop's processor (CPU) is the main chip of the system and a very important computing performance factor. |
| Graphics (GPU) | Nvidia GeForce GTX 1660 Ti 6GB dedicated video card (for smooth hard-core gaming) |
| About Graphics Processors | Graphics processor (GPU) is the main factor for 3D gaming performance. It also affects performance of other graphics intensive tasks like some image and video editing operations. Click on the GPU name to lean more about it. |
| System Memory (RAM) Size | 16GB RAM |
| About RAM | System memory (RAM) size determines multi-tasking capability of a laptop - how many tasks and programs you can run at the same time. Some programs and games may require large RAM to run properly. |
| Data Storage | 512GB SSD |
| About Data Storage | Storage capacity determines how much data you can store locally on your laptop. SSD storage is much faster than HDD storage. |
| DVD Optical Drive | None |
| Keyboard & Input | Keyboard without dedicated number pad Keyboard backlight Touchpad with click buttons built into the surface |
| Speakers & Audio | Stereo speakers Combo microphone and headphones audio jack |
| Camera | Front-facing web camera HD 720p resolution |
| Wi-Fi Wireless | 802.11AX 802.11AC |
| Ethernet Network Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB-C 3 x USB Type A |
| Video Output Ports | 1 x HDMI 1 x mini DisplayPort Video out via USB-C |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Battery | 71 WHr capacity |
| About Battery | This battery capacity is excellent. However, gaming laptops tend to consume a lot of battery power, especially during gaming. The battery life varies depending on usage, settings, and other factors. |
| Weight | 5.2 pounds |
| Height | 0.9" |
| Width | 14.1" |
| Depth | 9.4" |
| Casing Color | Black |
| Windows Version | Windows 10 Home |
| Warranty | 1-year |
| Year of Release | 2020 |
| Country / Region | United States |
| Main Model | HP Omen 15z-en000 |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the HP Omen 15-en0029nr. Thank you for your contribution.
×
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)












There are no contributions yet.