HP 15-f010dx Cheap Touch 15.6″ Laptop With Intel i3 Chip
The HP 15-f010dx is one of numerous budget laptops. It stands out with touchscreen functionality and its Intel Core i3 CPU is better than usual Intel Celeron found in the majority of low-cost notebooks. The utilized Intel Core i3-4010U chip in conjunction with 4GB RAM can juggle easily your everyday home and office duties, plus it can play videos flawlessly and is good for some occasional low-end gaming. The hard drive has a usual capacity of 500GB and there’s a DVD burner built-in. Display resolution is 1366-x-768 pixels. The keyboard consists of isle-style keys and features a numiric pad. It is accompanied by a multitouch trackpad with mechanical click buttons. The HP 15-f010dx has stereo speakers, a low-resolution VGA webcam, Wi-Fi wireless and Ethernet LAN network interfaces, three USB ports, HDMI video output, and a multi-in-one media card reader. The notebook measures 0.9″ thick in profile and weighs in at 5.1 pounds. There’s no info on battery life. Based on the specs sheet which includes a relatively low-capacity 31 WHr battery, our estimation is that it can last slightly more than four hours.
Overall, at $380 this is an affordably priced notebook considering touchscreen support and the Intel i3. Alternatively, for the same amount of money you can get an Asus laptop with similar specs and a bit prettier design.

Specifications
| Brand | HP |
|---|---|
| Screen Size | 15.6-inch |
| Screen Resolution | 1366x768 pixels HD |
| Touchscreen | Finger multi-touch input |
| Other Display Specs | TN type |
| Processor (CPU) | Intel Core i3-4010U 4th Gen dual-core 1.7GHz 3MB cache (User Benchmark CPU score: 25) |
| Graphics (GPU) | Intel HD 4400 integrated graphics |
| System Memory (RAM) Size | 4GB RAM |
| Data Storage | 500GB HDD |
| DVD Optical Drive | DVD writer |
| Keyboard & Input | Non-backlit keyboard with dedicated number pad Touchpad with separate physical click buttons Touchscreen |
| Speakers & Audio | Stereo speakers |
| Camera | Front-facing web camera |
| Wi-Fi Wireless | 802.11N |
| Ethernet Network Port | Yes |
| Mobile broadband (4G LTE) | No |
| Bluetooth | No |
| USB Ports | 2 x USB 2.0 + 1 x USB 3.0 |
| Video Output Ports | 1 x HDMI |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Battery | 3-cell 31WHr 2.8Ah |
| Weight | 5.1 pounds |
| Height | 0.9" |
| Width | 14.9" |
| Depth | 10.2" |
| Windows Version | Windows 8.1 |
| Warranty | 1-year |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the HP Pavilion 15-f010dx. Thank you for your contribution.
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)









There are no contributions yet.