HP Pavilion 15t-cs300 15.6″ Laptop
Specifications
| Brand | HP |
|---|---|
| Laptop Type | Standard non-convertible laptop |
| Performance | Mid-range performance |
| Screen Size | 15.6-inch |
| Screen Resolution | 1366x768 pixels HD 1920x1080 pixels Full HD |
| Touchscreen | Finger multi-touch input (optional) |
| Other Display Specs | IPS type TN type Glossy reflective coating |
| About Laptop Display | |
| Processor (CPU) | Intel Core i5-1035G1 10th Gen (decent for heavier tasks, besides enabling effortless daily computing) Intel Core i7-1065G7 10th Gen (decent for heavier tasks, besides enabling effortless daily computing) |
| About Processors | The laptop's processor (CPU) is the main chip of the system and a very important computing performance factor. |
| Graphics (GPU) | Intel Iris Plus G7 integrated graphics of 10 Gen Core i5, i7 G7 (for light gaming, but with improved smoothness) Intel UHD G1 integrated graphics of 10th Gen Core i3 & i5 G1 Nvidia GeForce MX250 2GB dedicated video card (for light gaming, but with improved smoothness) Nvidia GeForce MX250 4GB dedicated video card (for light gaming, but with improved smoothness) |
| About Graphics Processors | Graphics processor (GPU) is the main factor for 3D gaming performance. It also affects performance of other graphics intensive tasks like some image and video editing operations. Click on the GPU name to lean more about it. |
| System Memory (RAM) Size | 8GB RAM 12GB RAM 16GB RAM |
| About RAM | System memory (RAM) size determines multi-tasking capability of a laptop - how many tasks and programs you can run at the same time. Some programs and games may require large RAM to run properly. |
| Data Storage | 512GB SSD 1000GB (1TB) HDD 1000GB (1TB) SSD 1000GB (1TB) HDD + 256GB SSD Intel Optane memory 32GB (optional) |
| About Data Storage | Storage capacity determines how much data you can store locally on your laptop. SSD storage is much faster than HDD storage. |
| DVD Optical Drive | None |
| Keyboard & Input | Backlit keyboard with dedicated number pad Non-backlit keyboard with dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface Touchscreen (optional) |
| Speakers & Audio | Stereo speakers Combo microphone and headphones audio jack |
| Camera | Front-facing web camera HD 720p resolution Face-recognition camera (optional) |
| Wi-Fi Wireless | 802.11AC |
| Ethernet Network Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB-C 2 x USB 3.1 |
| Video Output Ports | 1 x HDMI |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Battery | 41 Whr capacity |
| About Battery | The battery capacity is typical for a 15.6" laptop with mid-range components. The battery life varies depending on usage, settings, and other factors. |
| Weight | 4.3 pounds |
| Height | 0.7" |
| Width | 14.3" |
| Depth | 9.7" |
| Casing Material | Plastics |
| Casing Color | White Silver Gold Blue |
| Windows Version | Windows 10 Home Windows 10 Pro |
| Warranty | 1-year |
| Year of Release | 2019 |
| Country / Region | Worldwide |
| Popular Configurations | HP 15t-cs300 6WU81AV_1 - configurable model on HP Store US |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the HP Pavilion 15t-cs300. Thank you for your contribution.
×
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)











Question
Abdulhaqq –
Does it work by pen..and which type?
Notify me of replies Unwatch this thread
1 out of 5
kumar mukesh –
They don’t give global warranty even though it mentions so. Dont buy this if you ever plan to travel out of country. HP support sucks
Notify me of replies Unwatch this thread