HP Pavilion 17-e112dx
The HP Pavilion 17-e112dx 17.3-inch notebook is aimed at those who want a big-screen desktop PC replacement at a low price. Besides heavy weight and bulkiness which are characteristics of 17.3-inchers, the 17-e112dx really has no big drawbacks. The screen resolution of 1600×900 pixels could have been higher and the included 2.6GHz 3rd generation Intel Core i3-3130M processor isn’t from the latest 4th Gen family with improved energy efficiency, but these specs enable decent Windows computing experience for the most of the tasks. Normally, if you do advanced stuff such as movie creation or professional photo editing, you’ll want a 1080p screen and more powerful Intel Core i5 or i7 processor. The CPU is helped by standardly sized 4GB of RAM memory, while the included 750GB hard drive offers extra roominess in comparison to the usual 500GB HDDs.
For your DVD and CD collections and DVD file backup creation, the laptop provides an optical drive, while for video chats there’s a built-in HP TrueVision HD 720p web camera. For sound, there are stereo speakers and DTS Sound+ technology. Connectivity and networking features include Wi-Fi and Ethernet LAN, VGA and HDMI video otputs, three USB ports, and a media card reader.
The HP Pavilion 17 series and the 17-e112dx configuration itself sport a clean design, free of excess ornamentation. The palmrests and lid are done up in a stylish dotted textured black finish with glossy coating.
Specifications
| Brand | HP |
|---|---|
| Screen Size | 17.3-inch |
| Screen Resolution | 1600x900 pixels HD+ |
| Touchscreen | No touchscreen |
| Other Display Specs | TN type |
| Processor (CPU) | Intel Core i3-3130M 3rd Gen dual-core 2.6GHz 3MB cache (User Benchmark CPU score: 36) |
| Graphics (GPU) | Intel HD 4000 integrated graphics |
| System Memory (RAM) Size | 4GB RAM |
| Data Storage | 750GB HDD |
| DVD Optical Drive | DVD writer |
| Keyboard & Input | Non-backlit keyboard with dedicated number pad Touchpad with separate physical click buttons |
| Speakers & Audio | Stereo speakers |
| Camera | Front-facing web camera |
| Wi-Fi Wireless | 802.11N |
| Ethernet Network Port | Yes |
| Bluetooth | No |
| Mobile broadband (4G LTE) | No |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 + 1 x USB 2.0 |
| Video Output Ports | 1 x HDMI + 1 x VGA |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Battery | 6-Cell 47WHr Li-Ion |
| Weight | 6.4 pounds |
| Height | 1.3" |
| Width | 16.5" |
| Depth | 10.5" |
| Windows Version | Windows 8.1 |
| Warranty | 1-year |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the 17-e112dx. Thank you for your contribution.
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)













3 out of 5
Soumya Saha –
its good for watching movies because of its big screen, but it freezes time to time. There been always lag in response. Sometimes mousepad does not work for 4 to 5 secs. Battery life is okay.
Notify me of replies Unwatch this thread