HP Spectre 13-3010dx
The HP Spectre 13-3010dx is a premium-class 13.3-inch notebook PC with a touchscreen 1080p display, an extra-slim profile of just 0.6″, aluminum casing, and a claimed battery life of up to 9 hours. However, the configuration itself is rather a mid-range one. The 13-3010dx features an Intel Core i5 processor, 4GB of RAM, and a 128GB solid state drive. As a novelty, the trackpad click buttons are located on the left and right sides, as opposed to the bottom as usual. The Control Zone trackpad allows some advanced multitouch gestures when interacting with Windows and apps.
Specifications
| Brand | HP |
|---|---|
| Screen Size | 13.3-inch |
| Screen Resolution | 1920x1080 pixels Full HD |
| Touchscreen | Finger multi-touch input |
| Other Display Specs | TN type |
| Processor (CPU) | Intel Core i5-4200U 4th Gen dual-core 1.6-2.6GHz 3MB cache (User Benchmark CPU score: 34) |
| Graphics (GPU) | Intel HD 4400 integrated graphics |
| System Memory (RAM) Size | 4GB RAM |
| Data Storage | 128GB SSD |
| DVD Optical Drive | None |
| Keyboard & Input | Backlit keyboard without dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface Touchscreen |
| Speakers & Audio | Stereo speakers |
| Camera | Front-facing web camera |
| Wi-Fi Wireless | 802.11N |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet Network Port | No |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| Video Output Ports | 1 x HDMI |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Other Features | Intel Wireless Display (Wi-Di) |
| Battery | "up to 9 hours" battery life 4-Cell |
| Weight | 3.3 pounds |
| Height | 0.6" |
| Width | 12.7" |
| Depth | 8.7" |
| Windows Version | Windows 8.1 |
| Warranty | 1-year |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the 13-3010dx. Thank you for your contribution.
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)









There are no contributions yet.