Lenovo IdeaPad Slim 3/3i Gen 8 15IAN8 Intel (2023) 15.6″ Laptop
Note: Besides the entry-level IdeaPad Slim 3/3i Gen 8 15IAN8, Lenovo also offers the Gen 8 15IRU8 version with faster Intel Core processors and optional touchscreen.
Specifications
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Laptop Type | Standard non-convertible laptop |
| Performance | Entry-level performance |
| Screen Size | 15.6-inch |
| Screen Resolution | 1920x1080 pixels Full HD |
| Touchscreen | No touchscreen |
| Other Display Specs | IPS type TN type Anti-glare coating |
| About Laptop Display | It depends on the configuration whether the display is IPS or TN. |
| Processor (CPU) | Intel Core i3-N305 Intel N100 Intel N200 |
| About Processors | The laptop's processor (CPU) is the main chip of the system and a very important computing performance factor. The multiple CPUs listed above mean you have multiple CPU options at the time of the laptop purchase. |
| Graphics (GPU) | Intel UHD Graphics of 13th Gen Core i3 processors Intel UHD graphics of entry-level Intel processors |
| About Graphics Processors | Graphics processor (GPU) is the main factor for 3D gaming performance. It also affects performance of other graphics intensive tasks like some image and video editing operations. It depends on the selected main processor what integrated graphics processor you get. |
| System Memory (RAM) Size | 4GB RAM 8GB RAM |
| About RAM | System memory (RAM) size determines multi-tasking capability of a laptop - how many tasks and programs you can run at the same time. Some programs and games may require large RAM to run properly. The multiple options above mean there are multiple laptop configurations with different RAM choices. |
| Data Storage | 128GB SSD 256GB SSD 512GB SSD |
| About Data Storage | Storage capacity determines how much data you can store locally on your laptop. SSD storage is much faster than HDD storage. The multiple storage options above mean there are multiple laptop configurations with different storage choices. |
| Keyboard & Input | Keyboard with dedicated number pad Keyboard backlight (optional) Touchpad with click buttons built into the surface |
| Speakers & Audio | Stereo speakers Combo microphone and headphones audio jack |
| Camera | Front-facing web camera HD 720p resolution Full HD 1080p resolution |
| Wireless & Networking | Wi-Fi 6 802.11AX wireless Wi-Fi 5 802.11AC wireless Bluetooth |
| USB Ports | 1 x USB-C 2 x USB Type A |
| Video Output Ports | 1 x HDMI Video out via USB-C |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Other Features | Fingerprint reader (optional) |
| Battery | 47 WHr capacity |
| About Battery | The battery capacity is decent for powering mid-range notebooks like this. The battery life varies depending on usage, settings, and other factors. |
| Weight | 3.4 pounds |
| Height | 0.7" |
| Width | 14.2" |
| Depth | 9.3" |
| Casing Material | Plastics |
| Casing Color | Gray Blue |
| Windows Version | Windows 11 Home in S mode Windows 11 Home Windows 11 Professional |
| Warranty | 1-year 2-year 3-year |
| Year of Release | 2023 |
| Country / Region | Worldwide |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the Lenovo IdeaPad Slim 3/3i Gen 8 15IAN8 (Intel). Thank you for your contribution.
×
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)












Question
charlie –
Can i run smaller games such as football manager on my lenovo ideapad slim 3 15IAN8 with intel core i3 and 4GB RAM and 128GB SSD intel N100 1920×1080
Notify me of replies Unwatch this thread
Question
Dov Epstein –
For the 3i, entry into the laptop required name of computer, password. It also said fill in to the email of user, and gives an incomplete email, to where the user will be sent to . What is that email?
Notify me of replies Unwatch this thread