Lenovo IdeaPad Y510P – 59406634
The gaming-centric Lenovo IdeaPad Y510P laptop is well known for it’s ability to carry two video cards. However, the Y510P 59406634 has only a single GeForce GT 755M 2GB GPU, which is a mid-tier graphics solution. Nevertheless, it’s much better than any common integrated video card when it comes to gaming performance. On the positive side, the 59406634 is cheaper than the dual-GPU configurations and does provide a DVD optical drive which is missing on dual-GPU models. Other features include the Intel i5-4200M dual-core processor, a downgrade when compared to the available i7-powered models, 6GB of RAM memory, a 1-Terabyte hard drive plus an 8GB of fast solid state drive storage for caching purposes, keyboard backlight in red color, and aluminum chassis. The screen resolution is full HD.
Check out the images of the laptop:
Specifications
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Screen Size | 15.6-inch |
| Screen Resolution | 1920x1080 pixels Full HD |
| Touchscreen | No touchscreen |
| Other Display Specs | TN type |
| Processor (CPU) | Intel Core i5-4200M dual-core 2.5-3.1GHz 3MB cache (User Benchmark CPU score: 43) |
| Graphics (GPU) | Nvidia GeForce GT 755M 2GB Dedicated Video Card |
| System Memory (RAM) Size | 6GB RAM |
| Data Storage | 1000GB (1TB) HDD + 8GB SSD |
| DVD Optical Drive | DVD writer |
| Keyboard & Input | Backlit keyboard with dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface |
| Speakers & Audio | Stereo speakers |
| Camera | Front-facing web camera |
| Wi-Fi Wireless | 802.11N |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet Network Port | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 + 1 x USB 2.0 |
| Video Output Ports | 1 x HDMI + 1 x VGA |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Other Features | Intel Wireless Display (Wi-Di) |
| Battery | 6-Cell |
| Weight | 6.4 pounds |
| Height | 1.4" |
| Width | 15.2" |
| Depth | 10.2" |
| Windows Version | Windows 8.1 |
| Warranty | 1-year |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the Y510P - 59406634. Thank you for your contribution.
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)









There are no contributions yet.