Lenovo IdeaPad Y700 17.3″ Gaming Notebook PC
Lenovo sells a 17.3-inch version of the IdeaPad Y700 gaming laptop, besides the 15.6-inch one. Both share the same design cues, but also have some differences besides the screen size. The Y700 series in both cases sport the mid-range GTX 960M 4GB dedicated video card. However, the 17.3″ version is expected to provide an AMD processor choice besides the standard Intel’s quad-core i7-6700HQ CPU from the latest Skylake family.
The 7.7-pound notebook has a Full HD display resolution, IPS wide viewing angle technology, backlit keyboard, 8 or 16GB of RAM, a 1-Terabyte hybrid hard drive with built-in 8GB solid state drive or a 1TB HDD combined with a separate 128GB SSD, stereo speakers with subwoofer, a 720p webcam, and a pretty much standard networking and connectivity feature set including Wi-Fi AC, Ethernet LAN, and Bluetooth connections, three USB ports, HDMI video output, media card reader, and a combo audio jack.
Lenovo claims the IdeaPad Y700 17.3-inch has a battery life of up to 5 hours.




Specifications
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Screen Size | 17.3-inch |
| Screen Resolution | 1920x1080 pixels Full HD |
| Touchscreen | Finger multi-touch input (optional) |
| Other Display Specs | IPS type |
| Processor (CPU) | Intel Core i7-6700HQ 6th Gen (older higher-end gaming and pro CPU) |
| Graphics (GPU) | Nvidia GeForce GTX 960M 4GB GDDR5 dedicated video card (for light gaming, but with improved smoothness) |
| System Memory (RAM) Size | 8GB RAM 16GB RAM |
| Data Storage | 1000GB (1TB) HDD + 8GB SSD 1000GB (1TB) HDD + 128GB SSD |
| DVD Optical Drive | None |
| Keyboard & Input | Backlit keyboard with dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface Touchscreen |
| Speakers & Audio | Stereo speakers with subwoofer Combo microphone and headphones audio jack |
| Camera | Front-facing web camera |
| Wi-Fi Wireless | 802.11AC |
| Ethernet Network Port | Yes |
| Mobile broadband (4G LTE) | No |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 + 1 x USB 2.0 |
| Video Output Ports | 1 x HDMI |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Battery | "up to 5 hours" battery life 4-Cell 60 WHr |
| Weight | 7.7 pounds |
| Height | 1.1" |
| Width | 16.6" |
| Depth | 12" |
| Windows Version | Windows 10 Home |
| Warranty | 1-year |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the Lenovo Y700 17. Thank you for your contribution.
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)









There are no contributions yet.