Lenovo ThinkPad E550 15.6″ Business Notebook
The Lenovo ThinkPad E550 notebook PC is designed for small business users. It features a 15.6-inch display and Intel’s latest 5th Generation Intel Core Broadwell processor. The L550 has either 1080p or 720p screen resolution, depending on configuration, up to 16GB of RAM, and up to 1-Terabyte of hard drive space. As extra features, the notebook optionally provides AMD Radeon R7 260 dedicated video card besides the standard Intel HD 5500 integrated GPU, as well as the RealSense 3D camera. However, Lenovo’s E550 lacks some features found on the higher-end T-series counterpart, the T550, such as dual-battery solution called PowerBridge, fingerprint and SmartCard readers, or support for the traditional ThinkPad notebook docks.
The ThinkPad E550 has a dedicated numeric pad on the keyboard, and the TrackPoint pointing stick alongside the standard trackpad.
The device has a battery life of up to nine hours with the default 48 Whr battery.
Specifications
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Screen Size | 15.6-inch |
| Screen Resolution | 1366x768 pixels HD 1920x1080 pixels Full HD |
| Touchscreen | No touchscreen |
| Processor (CPU) | Intel Core i3-5005U 5th Gen dual-core 2GHz 3MB cache (User Benchmark CPU score: 31) Intel Core i5-5200U 5th Gen dual-core 2.2-2.7GHz 3MB cache (User Benchmark CPU score: 37) Intel Core i7-5500U 5th Gen dual-core 2.4-3.GHz 4MB cache (User Benchmark CPU score: 42) |
| Graphics (GPU) | AMD Radeon R7 M260 2GB DDR3 dedicated video card (User Benchmark GPU score: 7) Intel HD 5500 integrated graphics (good only for the lightest gaming) |
| System Memory (RAM) Size | 4GB RAM 8GB RAM 12GB RAM 16GB RAM |
| Data Storage | 1000GB (1TB) SSD |
| DVD Optical Drive | None |
| Keyboard & Input | Touchpad with click buttons built into the surface Pointing stick with accompanying click buttons |
| Speakers & Audio | Stereo speakers |
| Camera | Front-facing web camera |
| Wi-Fi Wireless | 802.11AC |
| Ethernet Network Port | Yes |
| Mobile broadband (4G LTE) | No |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 + 1 x USB 2.0 |
| Video Output Ports | 1 x HDMI 1 x VGA |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Other Features | RealSense 3D Camera |
| Battery | Up to 9 Hours with default 48 Whr user-replaceable battery |
| Weight | 5.2 pounds |
| Height | 1.1" |
| Width | 14.8" |
| Depth | 10.1" |
| Windows Version | Windows 8.1 Windows 8.1 Pro |
| Warranty | 1-year |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the Lenovo ThinkPad E550. Thank you for your contribution.
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)









There are no contributions yet.