Lenovo ThinkPad X240 (Customizable)
The Lenovo ThinkPad X240 is an old-style 12.5-inch ultraportable business laptop, but with the latest technologies built-in. Lenovo says it’s the thinnest and lightest ThinkPad-series laptop, weighing in at less than 3 pounds and measuring up to 0.8 inches in profile. The laptop has enhanced durability and meets MIL-SPEC ruggedness standards. The chassis features a carbon fiber lid of the LCD and magnesium bottom. The display can be either 720p or 1080p, with optional touch support and optional IPS wide viewing angle technology. The keyboard is spill-resistant and backlight-enabled. Components packed inside Lenovo’s X240 include the 4th Generation Intel “Haswell” i3, i5, and i7 U-series ultra-low voltage processors, up to 8GB of RAM memory, and hard drive and solid state drive choices. For networking, there are Wi-Fi, Ethernet LAN, and optional 4G LTE. This model can offer an exceptional battery life and battery replacements without shutting down the system, thanks to Power Bridge technology and additional built-in battery.
Specifications
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Screen Size | 12.5-inch |
| Screen Resolution | 1366x768 pixels HD 1920x1080 pixels Full HD |
| Touchscreen | Finger multi-touch input (optional) |
| Other Display Specs | IPS or TN, depending on configuration |
| Processor (CPU) | Intel Core i3-4010U 4th Gen dual-core 1.7GHz 3MB cache (User Benchmark CPU score: 25) Intel Core i5-4200U 4th Gen dual-core 1.6-2.6GHz 3MB cache (User Benchmark CPU score: 34) Intel Core i5-4300U 4th Gen dual-core 1.9-2.9GHz 3MB cache (User Benchmark CPU score: 38) Intel Core i7-4600U 4th Gen dual-core 2.1-3.3GHz 4MB cache (User Benchmark CPU score: 42) |
| Graphics (GPU) | Intel HD 4400 integrated graphics |
| System Memory (RAM) Size | 4GB RAM 8GB RAM |
| Data Storage | 128GB SSD 256GB SSD 500GB HDD 1000GB (1TB) HDD |
| DVD Optical Drive | None |
| Keyboard & Input | Backlit keyboard without dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface Pointing stick with accompanying click buttons Touchscreen |
| Speakers & Audio | Stereo speakers |
| Camera | Front-facing web camera |
| Wi-Fi Wireless | 802.11AC 802.11N |
| Mobile broadband (4G LTE) | Yes (Optional) |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet Network Port | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 + 1 x USB 2.0 |
| Video Output Ports | 1 x mini DisplayPort 1 x VGA |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Other Features | Fingerprint reader Intel vPro Spill-resistant keyboard |
| Battery | 3-Cell 3-cell + 3-cell 3-cell + 6-cell, This laptop has Power Bridge technology, meaning it has a sealed battery plus a removable one, enabling swapping removable batteries on the go, without a system reboot. |
| Weight | 3 pounds |
| Height | 0.8" |
| Width | 12" |
| Depth | 8.2" |
| Windows Version | Windows 8.1 Windows 8.1 Pro Windows 7 Pro |
| Warranty | 1-year |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the Lenovo X240. Thank you for your contribution.
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)









Yonathan –
Just wanted to check
Notify me of replies Unwatch this thread