Lenovo ThinkPad Yoga 15 Business-Use Convertible Laptop
The Lenovo ThinkPad Yoga 15 is a business convertible 2-in-1 laptop with a 15.6-inch display mounted on a fully-rotating hinge, enabling the classic laptop, tablet, tent, and stand modes. Specifications highlights are Full HD display resolution, IPS wide-viewing angle display technology, Intel’s 5th Gen Core Broadwell processors, up to 16GB of RAM, up to 1-Terabyte hard drive or up to 256GB solid state drive storage, and a battery life of “up to 8 hours”.
Lenovo also offers a more portable version of the laptop, the ThinkPad Yoga 14.
Specifications
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Screen Size | 15.6-inch |
| Screen Resolution | 1920x1080 pixels Full HD |
| Touchscreen | Finger multi-touch input |
| Other Display Specs | IPS type |
| Processor (CPU) | Intel Core i5-5200U 5th Gen dual-core 2.2-2.7GHz 3MB cache (User Benchmark CPU score: 37) Intel Core i7-5500U 5th Gen dual-core 2.4-3.GHz 4MB cache (User Benchmark CPU score: 42) |
| Graphics (GPU) | Intel HD 5500 integrated graphics (good only for the lightest gaming) |
| System Memory (RAM) Size | 4GB RAM 8GB RAM |
| Data Storage | 128GB SSD 256GB SSD 1000GB (1TB) HDD |
| DVD Optical Drive | None |
| Keyboard & Input | Touchpad with click buttons built into the surface Touchscreen |
| Speakers & Audio | Stereo speakers |
| Camera | Front-facing web camera |
| Wi-Fi Wireless | 802.11AC |
| Ethernet Network Port | No |
| Mobile broadband (4G LTE) | No |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 |
| Video Output Ports | 1 x HDMI |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Battery | "up to 8 hours" battery life |
| Weight | 5.1 pounds |
| Height | 0.8" |
| Width | 15.1" |
| Depth | 10.1" |
| Windows Version | Windows 8.1 |
| Warranty | 1-year |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the Lenovo ThinkPad Yoga 15. Thank you for your contribution.
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)









There are no contributions yet.