Lenovo Y70 Touch – 80DU000HUS 17.3″ Gaming Notebook
The Lenovo Y70 Touch – 80DU000HUS is the first available Y70 17.3″ gaming notebook PC model. The Y70 is an enlarged version of the popular 15.6-inch Lenovo Y50, with both having similar specs except the screen size, overall dimensions, and sound system.
The 80DU000HUS is a higher-end configuration. It comes with the Nvidia GeForce GTX 860M 4GB GDDR5 graphics card, Intel i7-4700HQ quad-core processor, 16GB of system memory, and a 512GB solid state drive. This setup ensures flawless everyday computing, video editing and other complex work, as well as smooth gaming experience on the notebook’s Full HD 1920×1080 display. By the way, it supports touch input, but doesn’t provide IPS wide viewing angle technology.
Unlike the Y50, the Y70 does have a built-in subwoofer besides a pair of stereo speakers.
All necessary connectivity and networking features are present, but the optical drive has been omitted.
The machine is exceptionally slim for a gaming-class laptop. It’s only 1″ thin. The Y70 is encased in a plastic chassis and has an ergonomic keyboard with backlight alongside a trackpad with integrated buttons.

Specifications
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Screen Size | 17.3-inch |
| Screen Resolution | 1920x1080 pixels Full HD |
| Touchscreen | Finger multi-touch input |
| Other Display Specs | TN type |
| Processor (CPU) | Intel Core i7-4710HQ 4th Gen quad-core 2.5-3.5GHz 6MB cache (User Benchmark CPU score: 57) |
| Graphics (GPU) | Nvidia GeForce GTX 860M 4GB GDDR5 Dedicated Video Card |
| System Memory (RAM) Size | 16GB RAM |
| Data Storage | 512GB SSD |
| DVD Optical Drive | None |
| Keyboard & Input | Backlit keyboard with dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface Touchscreen |
| Speakers & Audio | Stereo speakers |
| Camera | Front-facing web camera |
| Wi-Fi Wireless | 802.11AC |
| Ethernet Network Port | Yes |
| Mobile broadband (4G LTE) | No |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 + 1 x USB 2.0 |
| Video Output Ports | 1 x HDMI |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Battery | "up to 5 hours" battery life 4-Cell 54 Wh Lithium-Ion |
| Weight | 7.6 pounds |
| Height | 1" |
| Width | 16.6" |
| Depth | 11.4" |
| Windows Version | Windows 8.1 |
| Warranty | 1-year |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the Lenovo Y70 Touch - 80DU000HUS. Thank you for your contribution.
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)









There are no contributions yet.