Lenovo Yoga 3 (11 Inch) Convertible Mini-Laptop
The Lenovo Yoga 3 11 convertible laptop is about portability first, power second. It has a relatively small 11.6-inch display, a weight of only 2.7 pounds and a thin 0.6″ profile.
As same as the other Yoga 2-in-1 PCs, this model features multi-mode adaptability. It can act as a clamshell laptop, slate, and multimedia stand or tent. Inside its streamlined and attractive chassis, the Lenovo Yoga 3 11 packs one of the Intel Core M Broadwell processors – the 5Y10c and 4GB or 8GB of system memory. Its performance isn’t mind-blowing, but it provides just enough power to keep basic users happy. Standard home and office web, document editing, and multimedia playback tasks will run with ease, as well as light casual games. On the other side, the CPU runs cool and consumes small amount of power. As for storage, the device has a 180GB or 256GB solid state drive, depending on customers choice.
Another good selling point is a sharp display resolution of 1920×1080 pixels. As a rarity, the multi-touch display has anti-glare coating instead of usual glossy finish. IPS wide viewing angle technology is present on this model.

The battery life is 6.5 hours, according to Lenovo.
Regarding sound reproduction, there are stereo speakers, while online video chats are enabled via the frontal 720p web camera.
For networking and connectivity, the Yoga provides 802.11AC Wi-Fi wireless, Bluetooth, a USB 3.0 and a USB 2.0 port, 4-in-1 media card reader, micro HDMI video jack, and a combo audio connector.
The Yoga 3 11 comes in silver, white, or black color.

Specifications
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Screen Size | 11.6-inch |
| Screen Resolution | 1920x1080 pixels Full HD |
| Touchscreen | Finger multi-touch input |
| Other Display Specs | IPS type |
| Processor (CPU) | Intel Core M 5Y10c dual-core 0.8-2GHz 4MB cache (User Benchmark CPU score: 29) |
| Graphics (GPU) | Intel HD 5300 integrated graphics (can be used for the lightest gaming only) |
| System Memory (RAM) Size | 4GB RAM 8GB RAM |
| Data Storage | 180GB SSD 256GB SSD |
| DVD Optical Drive | None |
| Keyboard & Input | Non-backlit keyboard without dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface Touchscreen |
| Speakers & Audio | Stereo speakers |
| Camera | Front-facing web camera |
| Wi-Fi Wireless | 802.11AC |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet Network Port | No |
| Mobile broadband (4G LTE) | No |
| USB Ports | 1 x USB 3.0 + 1 x USB 2.0 |
| Video Output Ports | 1 x micro HDMI |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Battery | 4-cell 34 WHr, "up to 6 hours and 30 minutes" battery life |
| Weight | 2.6 pounds |
| Height | 0.6" |
| Width | 11.4" |
| Depth | 7.5" |
| Windows Version | Windows 8.1 |
| Warranty | 1-year |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the Lenovo Yoga 3 11. Thank you for your contribution.
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)









There are no contributions yet.