MSI GS70 Stealth & Stealth Pro Slim 17.3-Inch Gaming Laptop
MSI’s GS70 Stealth 17.3-inch notebook series is a gaming laptop PC which isn’t all about gaming performance. It stands out with its sleek chassis with a profile of only 0.9” and a relatively light weight of 5.7 pounds, making it thinner and lighter than the average gaming notebook.
The main trade-off is its mid-tier gaming performance, which is nevertheless sufficient for playing the latest blockbuster game titles on high-to-maximal settings. Inside its aluminum chassis, the MSI GS70 Stealth packs Nvidia upper-mid-range GeForce video cards and Intel’s Core i7 quad-core processors. Depending on model, it’s either the GeForce GTX 965M 2GB or GTX 970M 3GB or 6GB graphics and a 4th Generation i7 Haswell CPU or the latest 5th Gen i7 Broadwell version. A 1-Terabyte hard drive at 7200rpm is a standard feature, while an additional 128GB or 256GB mSATA solid state drive is present on select models. RAM size is either 12 or 16 Gigabytes.
Here’s a breakdown of differences between the available GS70 models:
| MSI GS70 Stealth Model | GPU Nvidia GeForce | CPU Intel Core | RAM | Storage | Price |
| 608 (9S7-177314-608) | GTX 965M 2GB GDDR5 | i7-5700HQ | 16GB | 1TB 7,200rpm HDD + 128GB mSATA SSD | $1,499.99 |
| 280 (9S7-177314-280) | GTX 965M 2GB GDDR5 | i7-4720HQ | 16GB | 1TB 7,200rpm HDD + 128GB mSATA SSD | $1,799.99 |
| Pro-607 (9S7-177314-607) | GTX 970M 3GB GDDR5 | i7-5700HQ | 16GB | 1TB 7,200rpm HDD + 128GB mSATA SSD | $1,699.99 |
| Pro-099 (9S7-177314-099) | GTX 970M 6GB GDDR5 | i7-4710HQ | 16GB | 1TB 7,200rpm HDD + 128GB mSATA SSD | $1,999.99 |
| Pro-098 (9S7-177314-098) | GTX 970M 6GB GDDR5 | i7-4710HQ | 16GB | 1TB 7,200rpm HDD + 256GB mSATA SSD | $2,399.99 |
| Pro-077 (9S7-177314-077) | GTX 970M 3GB GDDR5 | i7-4710HQ | 16GB | 1TB 7,200rpm HDD + 128GB mSATA SSD | $1,949.99 |
| Pro-065 (9S7-177314-065) | GTX 970M 3GB GDDR5 | i7-4710HQ | 12GB | 1TB 7,200rpm HDD + 128GB mSATA SSD | $1,899.99 |
| Pro-003 (9S7-177314-003) | GTX 970M 3GB GDDR5 | i7-4710HQ | 16GB | 1TB 7,200rpm HDD + 128GB mSATA SSD | $2,099.99 |
The sharp Full HD 1080p display resolution and anti-glare screen coating are standard on all models. MSI doesn’t list “wide viewing angles” on any model except the Stealth-280, but even than doesn’t necessarily mean it has IPS technology. What also all GS70 configurations have in common are the SteelSeries chiclet-style keyboard with customizable backlit color and fully programmable keys, 2.1 sound system with subwoofer, Nahimic virtual surround sound technology, gaming optimized Killer network technology on both wireless and wired network interfaces, and support for up to three external monitors thanks to HDMI port and dual mini DisplayPort video outputs.

Specifications
| Brand | MSI |
|---|---|
| Screen Size | 17.3-inch |
| Screen Resolution | 1920x1080 pixels Full HD |
| Touchscreen | No touchscreen |
| Other Display Specs | |
| Processor (CPU) | Intel Core i7-4710HQ 4th Gen quad-core 2.5-3.5GHz 6MB cache (User Benchmark CPU score: 57) Intel Core i7-4720HQ 4th Gen quad-core 2.6-3.6GHz 6MB cache (~8,200 PassMark benchmark points) Intel Core i7-5700HQ 5th Gen Broadwell Quad-Core 2.7-3.5GHz 6MB Cache |
| Graphics (GPU) | Nvidia GeForce GTX 965M 2GB GDDR5 "Maxwell" dedicated video card (for light gaming, but with improved smoothness) Nvidia GeForce GTX 970M "Maxwell" 3GB GDDR5 dedicated video card (able to run all games, but may not be smooth on high detail settings in heavy games) Nvidia GeForce GTX 970M "Maxwell" 6GB GDDR5 dedicated video card (able to run all games, but may not be smooth on high detail settings in heavy games) |
| System Memory (RAM) Size | 12GB RAM 16GB RAM |
| Data Storage | 1000GB (1TB) HDD 1000GB (1TB) HDD + 128GB SSD 1000GB (1TB) HDD + 256GB SSD |
| DVD Optical Drive | None |
| Keyboard & Input | Backlit keyboard with dedicated number pad Touchpad with separate physical click buttons |
| Speakers & Audio | Stereo speakers with subwoofer Separate mic and headphones audio jacks |
| Camera | Front-facing web camera |
| Wi-Fi Wireless | 802.11AC |
| Ethernet Network Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 4 x USB 3.0 |
| Video Output Ports | 1 x HDMI 2 x mini DisplayPort |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Battery | 6-Cell |
| Weight | 5.7 pounds |
| Height | 0.9" |
| Width | 16.5" |
| Depth | 11.3" |
| Windows Version | Windows 8.1 |
| Warranty | 2-year |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the MSI GS70 Stealth. Thank you for your contribution.
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)









There are no contributions yet.