Toshiba Satellite P55T-A5116
The Toshiba Satellite P55T-A5116 belongs to the P55 entertainment-class laptop PC series, characterized by a 15.6-inch display with 1080p resolution, sleek aluminum chassis, touchscreen functionality on select models, and keyboard backlight. This configuration in particular does support touch input and features a mid-tier Intel Core i5 processor, large 8GB of RAM memory, and a fairly big 750GB hard drive. DVD burner is also present, as well as Intel Wi-Di technology for wireless video streaming to TVs. Overall, this laptop brings more to the table in every aspect than the average consumer laptop, so the higher price is surely justified.
Specifications
| Brand | Toshiba |
|---|---|
| Screen Size | 15.6-inch |
| Screen Resolution | 1920x1080 pixels Full HD |
| Touchscreen | Finger multi-touch input |
| Other Display Specs | TN type |
| Processor (CPU) | Intel Core i5-4200U 4th Gen dual-core 1.6-2.6GHz 3MB cache (User Benchmark CPU score: 34) |
| Graphics (GPU) | Intel HD 4400 integrated graphics |
| System Memory (RAM) Size | 8GB RAM |
| Data Storage | 750GB HDD |
| DVD Optical Drive | DVD writer |
| Keyboard & Input | Backlit keyboard with dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface Touchscreen |
| Speakers & Audio | Stereo speakers |
| Camera | Front-facing web camera |
| Wi-Fi Wireless | 802.11N |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet Network Port | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 + 2 x USB 2.0 |
| Video Output Ports | 1 x HDMI + 1 x VGA |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Other Features | Intel Wireless Display (Wi-Di) |
| Battery | 6-Cell |
| Weight | 5.3 pounds |
| Height | 1" |
| Width | 14.9" |
| Depth | 9.6" |
| Windows Version | Windows 8.1 |
| Warranty | 1-year |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the P55T-A5116. Thank you for your contribution.
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)












daniel –
@dart: No, you’ll have to buy it separately. The Netgear Push2TV is the most popular one. It’s around $50.
Notify me of replies Unwatch this thread
dart –
Do you get the Wi-Di adapter for the TV with this laptop?
Notify me of replies Unwatch this thread