Dell Inspiron I7547-4020SLV 15.6″ High-End Laptop with Intel i7 CPU, 1TB HDD
The Dell Inspiron I7547-4020SLV is a higher-performance alternative to the I7547-3020SLV 15.6-inch premium laptop with a thin-and-light aluminum design with 1″ high profile, Full HD IPS display, and keyboard backlight.
Instead of the mid-range Intel Core i5-4210U processor and 6GB of RAM memory in the $100 cheaper 3020SLV, the I7547-4020SLV incorporates the i7-4510U chip and 8GB RAM. In everyday web surfing, document editing, and multimedia playback tasks, difference between the two chips won’t be noticeable. In hardware demanding scenarios, like video and photo editing in Adobe Premiere, Photoshop and similar, the i7 will show off its advantage by completing tasks somewhat faster. Getting the i7 version instead of i5 appears to be a good investment only if you process large videos and photos on a daily basis. Otherwise, the i5 will do the job just fine. Regarding gaming, both chips process graphics through the Intel HD 4400 series IGP, which is satisfactory for modern 3D gaming only on low-detail / low-resolution settings. As for RAM, upgrade from 6 to 8 Gigabytes won’t result in any performance boost in normal use of the laptop and is an overkill for today’s Windows and programs.
Other specs of the aforementioned I7547 configurations are the same. They ship with a 1-Terabyte hard drive and have a 1.3-megapixel web camera, stereo speakers, 802.11AC Wi-Fi, Bluetooth, Intel Wireless Display technology, three USB ports, HDMI video output, a media card reader, and an audio combo jack.
The laptops come with 3-cell batteries (no info on battery life) and weigh 4.5 pounds each.


Specifications
| Brand | Dell |
|---|---|
| Screen Size | 15.6-inch |
| Screen Resolution | 1920x1080 pixels Full HD |
| Touchscreen | Finger multi-touch input |
| Other Display Specs | IPS type |
| Processor (CPU) | Intel Core i7-4510U 4th Gen dual-core 2-3.1GHz 4MB cache (User Benchmark CPU score: 41) |
| Graphics (GPU) | Intel HD 4400 integrated graphics |
| System Memory (RAM) Size | 8GB RAM |
| Data Storage | 1000GB (1TB) HDD |
| DVD Optical Drive | None |
| Keyboard & Input | Backlit keyboard with dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface Touchscreen |
| Speakers & Audio | Stereo speakers |
| Camera | Front-facing web camera |
| Wi-Fi Wireless | 802.11AC |
| Ethernet Network Port | No |
| Mobile broadband (4G LTE) | No |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 3 x USB 3.0 |
| Video Output Ports | 1 x HDMI |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Other Features | Intel Wireless Display (Wi-Di) |
| Battery | 3-cell lithium-ion |
| Weight | 4.5 pounds |
| Height | 0.8" |
| Width | 14.9" |
| Depth | 10.3" |
| Windows Version | Windows 8.1 |
| Warranty | 1-year |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the Dell Inspiron I7547-4020SLV. Thank you for your contribution.
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)









Santosh –
I want to upgrade my Ram, what ram specifications should i be looking for? planning to upgrade it to 16gb
Notify me of replies Unwatch this thread
Jose Arrospide –
Please, how I can improve my video card.
Notify me of replies Unwatch this thread
Danijel Z –
On this model you can’t. Its embedded in the processor and can’t be upgraded nor overclocked. The best you can do is to download and install the latest drivers for it, to ensure optimal performance.