Dell Silver 15.6″ Inspiron 15R Laptop PC with Intel Core i7-4500U Processor, 8GB RAM (i15RMT-10002sLV)
The Dell Silver 15.6″ Inspiron 15R Laptop PC with Intel Core i7-4500U Processor, 8GB Memory, listed as one of Walmart’s Black Friday deals, is actually the widely available i15RMT-10002sLV Windows 8.1-based model. It is generally a budget-class notebook, but includes some premium stuff like a touchscreen display, fast Core i7 dual-core processor good for daily use, occasional gaming, and photo-video editing duties, and large system memory and hard drive capacities.
Honestly, the Inspiron 15R with i7-4500U, 8GB RAM, and 1-Terabyte hard drive for a discounted price of $549 isn’t a mind-blowing deal. You will be also able to get a Dell Inspiron laptop with a slightly slower i5-4210U and a newer sleeker design for $399 and many more similarly priced and well equipped laptops this Black Friday. The price difference is quite big for the laptops having very similar other specs. True, the 15R has a built-in optical drive, so if you read and write CDs and DVDs regularly, it might be a good buying option for you. On the other hand, external DVD writers are now only around 15 bucks, so DVD definitely isn’t a premium feature.

Other than touch functionality and good internal components, the 15R doesn’t stand out from the crowd of inexpensive mainstream laptops. The display is a 1366×768-pixel TN LCD panel, so no Full HD 1920×1080 quality nor IPS-powered wide viewing angles aren’t provided. All the necessary laptop features are present on the Inspiron 15R and packed in a 1.1″ thick and 5.1 pound heavy chassis with silver brushed metal-like finish. It has a spill-resistant keyboard with numeric pad, trackpad with physical click buttons, stereo speakers, webcam, a generous number of four USB ports, Wi-Fi and Ethernet LAN network connections, Bluetooth, HDMI video output, and a muilti-format media card reader.

The battery has six cells and a quite high capacity of 65 WHr, but no info on battery life is available.
Dell Silver 15.6″ Inspiron 15R Laptop PC with Intel Core i7-4500U Processor, 8GB RAM (i15RMT-10002sLV) will be available at the discounted price starting November 27th, 8PM.
Specifications
| Brand | Dell |
|---|---|
| Screen Size | 15.6-inch |
| Screen Resolution | 1366x768 pixels HD |
| Touchscreen | Finger multi-touch input |
| Other Display Specs | TN type |
| Processor (CPU) | Intel Core i7-4500U 4th Gen dual-core 1.8-3GHz 4MB cache (User Benchmark CPU score: 39) |
| Graphics (GPU) | Intel HD 4400 integrated graphics |
| System Memory (RAM) Size | 8GB RAM |
| Data Storage | 1000GB (1TB) HDD |
| DVD Optical Drive | DVD writer |
| Keyboard & Input | Non-backlit keyboard with dedicated number pad Touchpad with separate physical click buttons Touchscreen |
| Speakers & Audio | Stereo speakers |
| Camera | Front-facing web camera |
| Wi-Fi Wireless | 802.11N |
| Ethernet Network Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 + 2 x USB 2.0 |
| Video Output Ports | 1 x HDMI |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Battery | 6-Cell 65 Whr |
| Weight | 5.1 pounds |
| Height | 1.2" |
| Width | 14.8" |
| Depth | 10.2" |
| Windows Version | Windows 8.1 |
| Warranty | 1-year |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the i15RMT-10002sLV. Thank you for your contribution.
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)









There are no contributions yet.