Acer Swift 3 SF314-42 Thin & Light Laptop
Specifications
| Brand | Acer |
|---|---|
| Laptop Type | Standard non-convertible laptop |
| Performance | Mid-range performance |
| Screen Size | 14-inch |
| Screen Resolution | 1920x1080 pixels Full HD |
| Touchscreen | No touchscreen |
| Other Display Specs | IPS type Anti-glare coating |
| About Laptop Display | |
| Processor (CPU) | AMD Ryzen 5 4500U (decent for heavier tasks, besides enabling effortless daily computing) AMD Ryzen 7 4700U (decent for heavier tasks, besides enabling effortless daily computing) |
| About Processors | The laptop's processor (CPU) is the main chip of the system and a very important computing performance factor. |
| Graphics (GPU) | AMD Radeon Graphics of Ryzen 5 4000U - 4500U / 4600U (for light gaming) AMD Radeon Graphics of Ryzen 7 4000U - 4700U / 4800U (for light gaming) |
| About Graphics Processors | Graphics processor (GPU) is the main factor for 3D gaming performance. It also affects performance of other graphics intensive tasks like some image and video editing operations. Click on the GPU name to lean more about it. |
| System Memory (RAM) Size | 8GB RAM 16GB RAM |
| About RAM | System memory (RAM) size determines multi-tasking capability of a laptop - how many tasks and programs you can run at the same time. Some programs and games may require large RAM to run properly. |
| Data Storage | 256GB SSD 512GB SSD 1000GB (1TB) SSD |
| About Data Storage | Storage capacity determines how much data you can store locally on your laptop. SSD storage is much faster than HDD storage. |
| DVD Optical Drive | None |
| Keyboard & Input | Keyboard without dedicated number pad Keyboard backlight Touchpad with click buttons built into the surface |
| Speakers & Audio | Stereo speakers Combo microphone and headphones audio jack |
| Camera | Front-facing web camera HD 720p resolution |
| Wi-Fi Wireless | 802.11AX |
| Ethernet Network Port | No |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB 2.0 1 x USB 3.2 1 x USB-C |
| Video Output Ports | 1 x HDMI Video out via USB-C |
| Media Card Reader | None |
| Other Features | Fingerprint reader |
| Battery | "Up to 11 hours" of battery life (according to manufacturer) |
| About Battery | The battery life varies depending on usage, settings, and other factors. |
| Weight | 2.7 pounds |
| Height | 0.6" |
| Width | 12.7" |
| Depth | 8.6" |
| Casing Material | Aluminum |
| Casing Color | Silver Purple |
| Windows Version | Windows 10 Home |
| Warranty | 1-year |
| Year of Release | 2020 |
| Country / Region | Worldwide |
| Popular Configurations | Acer Swift 3 SF314-42-R7LH - AMD Ryzen 5 4500U / 8GB RAM / 256GB SSD / Silver Acer Swift 3 SF314-42-R9YN - AMD Ryzen 7 4700U / 8GB RAM / 512GB SSD / Silver |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the Acer Swift 3 SF314-42. Thank you for your contribution.
×
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)











There are no contributions yet.