Dell G7 15 7588 / G7588 15.6″ Gaming Laptop
The Dell G7 15 7588 / G7588 is a 15.6-inch gaming laptop. It starts at around $850. Just like the G3 and G5 series, the G7 7588 features the Nvidia GeForce GTX 1050 Ti 4GB or GTX 1060 (Max Q) 6GB video cards, the 8th Generation Intel Core i5-8300H quad-core or i7-8750H six core processor, and a Full HD wide viewing angle screen. In addition to that, the G7 is available with an extremely fast six-core Intel Core i9-8950HK processor. All of these choices are high-performance parts, suitable for hard-core gaming, content creation, and other intensive tasks. The Dell G7 15 7588 / G7588 features two RAM slots and comes with up to 16GB of RAM, as well as solid state (up to 512GB), hard drive (up to 1TB), or combined SSD / HDD storage. Intel Optane memory option for storage speed improvement is available on the Dell G3 and G5 series laptops, but it is missing when configuring the G7 series on Dell’s website (at least for now). But all of them feature the same 56 WHr battery capacity. It’s a good capacity for light tasks, but not so good for 3D gaming. The 7588 / G7588 has optional keyboard backlight and a Thunderbolt 3.0 port as a standard option.
Specifications
| Brand | Dell |
|---|---|
| Laptop Type | Standard non-convertible laptop Gaming laptop |
| Screen Size | 15.6-inch |
| Screen Resolution | 1920x1080 pixels Full HD |
| Touchscreen | No touchscreen |
| Other Display Specs | IPS type Anti-glare coating |
| Processor (CPU) | Intel Core i5-8300H 8th Gen (decent for heavier tasks, besides enabling effortless daily computing) Intel Core i7-8750H 8th Gen (decent for heavier tasks, besides enabling effortless daily computing) Intel Core i9-8950HK 8th Gen (top-tier high-performance CPU) |
| Graphics (GPU) | Nvidia GeForce GTX 1050 Ti 4GB GDDR5 dedicated video card (able to run all games, but may not be smooth on high detail settings in heavy games) Nvidia GeForce GTX 1060 6GB dedicated video card (able to run all games, but may not be smooth on high detail settings in heavy games) |
| System Memory (RAM) Size | 8GB RAM 16GB RAM |
| Data Storage | 256GB SSD 1000GB (1TB) HDD 1000GB (1TB) HDD + 128GB SSD 1000GB (1TB) HDD + 256GB SSD |
| DVD Optical Drive | None |
| Keyboard & Input | Backlit keyboard with dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface |
| Speakers & Audio | Stereo speakers Combo microphone and headphones audio jack |
| Camera | Front-facing web camera |
| Wi-Fi Wireless | 802.11AC |
| Ethernet Network Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB-C 2 x USB 3.1 |
| Video Output Ports | 1 x HDMI |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Other Features | Intel Optane memory (speeds up hard drive storage) (optional) Thunderbolt 3.0 |
| Battery | 56 WHr capacity |
| Weight | 5.8 pounds |
| Height | 1" |
| Width | 15.3" |
| Depth | 10.8" |
| Windows Version | Windows 10 Home Windows 10 Pro |
| Warranty | 1-year |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the Dell G7 15 7588 / G7588. Thank you for your contribution.
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)









Question
Ceth –
I purchased this laptop a few years ago and love it, but am now also buying a PC and want to find a keyboard with similar typing experience to this but there are no specs on the keyboard in terms of switches. Does anyone know what type of switches these keyboards use? (Tactile silent, tactile clicky etc.)
Notify me of replies Unwatch this thread
uwd dating –
girl dating equation