HP Envy 15t W0Q65AV_1 15.6″ Premium Laptop (Optional Touch, Intel Core i7 CPUs)
The HP Envy 15t is a multimedia-oriented Windows 10 laptop with premium-class features. The Envy 15t packs a high-end 15.6-inch display with IPS wide viewing angles, Full HD or Ultra HD 4K resolution, optional touch-screen, a backlit keyboard, and excellent internal components, all packed in an 0.7″ slim all-aluminum chassis. The laptop is quite light too with its starting weight of 4.4 pounds.
The HP Envy 15t W0Q65AV_1 which is sold directly by Hewlett-Packard is available only with the higher-end 7th Generation Intel Core i7-7500U and i7-7560U dual-core processors, although you can find the same laptop pre-configured with the somewhat slower Core i5-7200U via third party sellers. The 7th Gen Core chips mostly include the Intel HD 620 integrated graphics, but the i7-7560U stands out with its Iris Plus 640 graphics processor. It offers smoother gaming, but it’s still just a basic graphics solution with support for non-demand PC games. Absence of a full-blown dedicated video card makes the laptop clearly a home & home office machine, instead of gaming. So, the laptop is aimed at tasks such as web browsing, movie watching, and casual low-end gaming, but it can also serve well for some advanced tasks like multimedia creation (especially the faster i7-7560U). Flawless multitasking is ensured with the offered 6GB, 8GB, 12GB, and 16GB DDR4 system memory options. As for storage, selection is quite robust. As the basic choice, you can order the HP Envy 15t W0Q65AV_1 with a 1-Terabyte hard drive only. The same drive can be combined with a 128GB or 256GB solid state drive for a balance between storage space and performance. Or you can get the Envy 15t with pure SSD storage for ultimate speed. Available SSD capacities are 256GB and 512GB. A DVD optical drive has been omitted.
Furthermore, the Envy 15t W0Q65AV_1 includes Bang & Olufsen stereo speakers, a 720p HD web camera with optional IR tech for facial-recognition (Windows Hello), 802.11AC Wi-Fi wireless, Ethernet LAN, Bluetooth, three full-size USB 3.1 ports and a compact USB-C 3.1 port, HDMI video output, a media card reader, and a combined mic / headphone connector.
The notebook features a 3-cell 52 WHr battery. According to HP, the battery life is “up to 7 hours”.
It comes with either Windows 10 Home or Windows 10 Pro pre-installed, depending on customers’ choice.
Besides the HP Envy 15t W0Q65AV_1, HP.com also offers basically the same laptop under W9C44AV_1 SKU. Differences between the W0Q65AV_1 and W9C44AV_1 are minor. The former is sold via a page under title “HP ENVY Laptop 15t touch optional”, while the latter is titled “HP ENVY Laptop 15t touch”. This only means the latter page doesn’t enable you to exclude the touch-screen option to lower the price. Another difference is that the W0Q65AV_1 has 6GB as the minimal system memory size option, while on the W9C44AV_1 it’s 8GB.

Specifications
| Brand | HP |
|---|---|
| Screen Size | 15.6-inch |
| Screen Resolution | 1920x1080 pixels Full HD 3840x2160 pixels Ultra HD, 4K |
| Touchscreen | Finger multi-touch input (optional) |
| Other Display Specs | IPS type |
| Processor (CPU) | Intel Core i7-7500U 7th Gen (older mid-range processor for home and office use) Intel Core i7-7560U 7th Gen (older higher-end home and office CPU) |
| Graphics (GPU) | Intel HD 620 integrated graphics of 7th Gen Core i3, i5, i7 (for light gaming) Intel Iris Plus 640 integrated graphics (for light gaming, but with improved smoothness) |
| System Memory (RAM) Size | 6GB RAM 8GB RAM 12GB RAM 16GB RAM |
| Data Storage | 256GB SSD 512GB SSD 1000GB (1TB) HDD 1000GB (1TB) HDD + 128GB SSD 1000GB (1TB) HDD + 256GB SSD |
| DVD Optical Drive | None |
| Keyboard & Input | Backlit keyboard with dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface Touchscreen |
| Speakers & Audio | Stereo speakers Combo microphone and headphones audio jack |
| Camera | Front-facing web camera |
| Wi-Fi Wireless | 802.11AC |
| Ethernet Network Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Mobile broadband (4G LTE) | No |
| USB Ports | 1 x USB-C 3 x USB 3.1 |
| Video Output Ports | 1 x HDMI |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Battery | "up to 7 hours" of battery life 3-cell 52 WHr |
| Weight | 4.4 pounds |
| Height | 0.7" |
| Width | 15" |
| Depth | 10" |
| Windows Version | Windows 10 Home Windows 10 Pro |
| Warranty | 1-year |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the HP Envy 15t W0Q65AV_1 2016. Thank you for your contribution.
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)












Question
Cudjoe –
Does the usb type c support charging?
Notify me of replies Unwatch this thread
Ron –
Can you tell whether or not the USB-C supports ‘DP Alternate Mode?’
Notify me of replies Unwatch this thread