HP Pavilion 15t-ak000 15.6″ Entry-Level Gaming Laptop with Nvidia 950M, Quad-Core Intel CPUs
Hewlett-Packard has released the first Pavilion-branded gaming laptop. Pavilion is a generally lower-to-mid range notebook series, and so is the 15.6-inch Pavilion 15t-ak000 in comparison to other gaming laptops. The notebook comes with a full-blown Intel Core i7-6700HQ quad-core processor or a bit slower i5-5300HQ quad-core, both from the latest 6th Gen Core “Skylake” family, and the lower-mid-range Nvidia GeForce GTX 950M video card with 4GB video memory. The device features a HD 1366×768 or IPS-enabled Full HD 1920×1080 display, backlit keyboard, DVD burner, Bang & Olufsen stereo speakers, 8 or 16 Gigabytes of RAM, a 1-Terabyte or 2-Terabyte hard drive, and a “gradient hybrid green finish in a hexagon pattern”.
According to HP, the battery life on the Pavilion 15t-ak000 lasts “up to 8 hours” on a single charge.

As for the competition, the closest to HP’s budget gaming laptop specs- and price-wise are the Dell Inspiron 7559 and Lenovo Y700. Actually, they sport the faster Nvidia 960M video card instead of 950M.

Specifications
| Brand | HP |
|---|---|
| Screen Size | 15.6-inch |
| Screen Resolution | 1366x768 pixels HD 1920x1080 pixels Full HD |
| Touchscreen | No touchscreen |
| Other Display Specs | IPS or TN, depending on configuration |
| Processor (CPU) | Intel Core i5-6300HQ 6th Gen (older-gen higher-end CPU) Intel Core i7-6700HQ 6th Gen (older higher-end gaming and pro CPU) |
| Graphics (GPU) | Nvidia GeForce GTX 950M 2GB GDDR5 dedicated video card (for light gaming, but with improved smoothness) |
| System Memory (RAM) Size | 8GB RAM 16GB RAM |
| Data Storage | 1000GB (1TB) HDD 2000GB (2TB) HDD |
| DVD Optical Drive | DVD writer |
| Keyboard & Input | Backlit keyboard with dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface |
| Speakers & Audio | Stereo speakers |
| Camera | Front-facing web camera |
| Wi-Fi Wireless | 802.11AC |
| Ethernet Network Port | Yes |
| Mobile broadband (4G LTE) | No |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 + 1 x USB 2.0 |
| Video Output Ports | 1 x HDMI |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Other Features | RealSense 3D Camera |
| Battery | "Up to 8 hours" of battery life 4-cell 48 WHr |
| Weight | 5.1 pounds |
| Height | 1.1" |
| Width | 15.1" |
| Depth | 10.4" |
| Windows Version | Windows 10 Home Windows 10 Pro |
| Warranty | 1-year |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the HP Pavilion 15t-ak000 Gaming Laptop. Thank you for your contribution.
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)









There are no contributions yet.