Lenovo IdeaPad 5 15 15ARE05 (AMD) Mid-Range Laptop
Besides the IdeaPad 5 15 15ARE05 based on AMD processors, Lenovo also offers the 15IIL05 version based on Intel processors.
Specifications
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Laptop Type | Standard non-convertible laptop |
| Performance | Mid-range performance |
| Screen Size | 15.6-inch |
| Screen Resolution | 1920x1080 pixels Full HD |
| Touchscreen | Finger multi-touch input (optional) |
| Other Display Specs | IPS type TN type Anti-glare coating |
| About Laptop Display | |
| Processor (CPU) | AMD Ryzen 3 4300U (enables smooth everyday computing) AMD Ryzen 5 4500U (decent for heavier tasks, besides enabling effortless daily computing) AMD Ryzen 7 4700U (decent for heavier tasks, besides enabling effortless daily computing) |
| About Processors | The laptop's processor (CPU) is the main chip of the system and a very important computing performance factor. |
| Graphics (GPU) | AMD Radeon Graphics of Ryzen 3 4000U - 4300U (for light gaming) AMD Radeon Graphics of Ryzen 5 4000U - 4500U / 4600U (for light gaming) AMD Radeon Graphics of Ryzen 7 4000U - 4700U / 4800U (for light gaming) |
| About Graphics Processors | Graphics processor (GPU) is the main factor for 3D gaming performance. It also affects performance of other graphics intensive tasks like some image and video editing operations. Click on the GPU name to lean more about it. |
| System Memory (RAM) Size | 4GB RAM 8GB RAM 16GB RAM |
| About RAM | System memory (RAM) size determines multi-tasking capability of a laptop - how many tasks and programs you can run at the same time. Some programs and games may require large RAM to run properly. |
| Data Storage | 512GB SSD |
| About Data Storage | Storage capacity determines how much data you can store locally on your laptop. SSD storage is much faster than HDD storage. |
| DVD Optical Drive | None |
| Keyboard & Input | Backlit keyboard with dedicated number pad Non-backlit keyboard with dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface Touchscreen (optional) |
| Speakers & Audio | Stereo speakers Combo microphone and headphones audio jack |
| Camera | Front-facing web camera HD 720p resolution |
| Wi-Fi Wireless | 802.11AX 802.11AC |
| Ethernet Network Port | No |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 1 x USB-C 2 x USB 3.2 |
| Video Output Ports | 1 x HDMI Video out via USB-C |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Other Features | Fingerprint reader (optional) |
| Battery | "Up to 11.5 hours" of battery life "Up to 14 hours" of battery life "Up to 17 hours" of battery life 45 Whr capacity 57 WHr capacity 70 Whr capacity |
| About Battery | The battery life varies depending on usage, settings, and other factors. |
| Weight | 3.6 pounds |
| Height | 0.7" |
| Width | 14" |
| Depth | 9.2" |
| Casing Material | Aluminum Plastics |
| Casing Color | Gray Silver Blue |
| Windows Version | Windows 10 Home Windows 10 Pro |
| Warranty | 1-year |
| Year of Release | 2020 |
| Country / Region | Worldwide |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the Lenovo IdeaPad 5 15 15ARE05. Thank you for your contribution.
×
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)












Question
Brenda –
Ya vi que no trae puerto ETH, pero saben si trae instalada la tarjeta de Red para comprar un adaptador para eth con alguno de los puertos usb o hdm? gracias
Notify me of replies Unwatch this thread
Question
Domek –
What is the refresh rate of the built-in display?
Also, the specs reference says that you can attach up to 2 displays up to 3840×2160@30Hz, does that mean that i can’t drive a display at 1920×1080@60Hz?
Notify me of replies Unwatch this thread