Lenovo ThinkPad E450 14″ Business Laptop
The Lenovo ThinkPad E450 business-oriented notebook PC has a 14″ display and the latest 5th Gen Intel Core Broadwell processors. The Broadwell CPUs, up to the Core i7-4550U, are accompanied by up to 16GB of RAM memory. For data storage, the E450 can provide up to 1-Terabyte of hard drive space. Aimed at small business customers, it lacks some advanced enterprise features such as built-in fingerprint and SmartCard readers and support for the old-school docking stations, found on the more advanced ThinkPads such as the T-series. It also lacks Lenovo’s PowerBridge technology with dual batteries. However, the E450 does offer some nice perks such as Full HD resolution option besides standard 720p, and an optional dedicated graphics card in form of the AMD Radeon R7 M260 2GB.
Lenovo claims the battery life on the ThinkPad E450 is up to nine hours. The battery isn’t user removable.
In terms of portability, the E450 is an average 14-incher, with a weight of four pounds and 0.9″ thick profile.
If you like this laptop, but want a larger 15.6″ screen and a numeric pad on the keyboard, you should check out the ThinkPad E550.
Specifications
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Screen Size | 14-inch |
| Screen Resolution | 1366x768 pixels HD 1920x1080 pixels Full HD |
| Touchscreen | No touchscreen |
| Processor (CPU) | Intel Core i3-4005U 4th Gen dual-core 1.7GHz 3MB cache (User Benchmark CPU score: 24) Intel Core i3-5005U 5th Gen dual-core 2GHz 3MB cache (User Benchmark CPU score: 31) Intel Core i5-5200U 5th Gen dual-core 2.2-2.7GHz 3MB cache (User Benchmark CPU score: 37) Intel Core i7-5500U 5th Gen dual-core 2.4-3.GHz 4MB cache (User Benchmark CPU score: 42) |
| Graphics (GPU) | AMD Radeon R7 M260 2GB DDR3 dedicated video card (User Benchmark GPU score: 7) Intel HD 5500 integrated graphics (good only for the lightest gaming) |
| System Memory (RAM) Size | 4GB RAM 8GB RAM 12GB RAM 16GB RAM |
| Data Storage | 1000GB (1TB) SSD |
| DVD Optical Drive | None |
| Keyboard & Input | Touchpad with click buttons built into the surface Pointing stick with accompanying click buttons |
| Speakers & Audio | Stereo speakers |
| Camera | Front-facing web camera |
| Wi-Fi Wireless | 802.11AC |
| Ethernet Network Port | Yes |
| Mobile broadband (4G LTE) | No |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 + 1 x USB 2.0 |
| Video Output Ports | 1 x HDMI |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Battery | Up to 9 Hours with 47 Whr internal (sealed) battery |
| Weight | 4 pounds |
| Height | 0.9" |
| Width | 13.5" |
| Depth | 9.4" |
| Windows Version | Windows 8.1 Windows 8.1 Pro |
| Warranty | 1-year |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the Lenovo ThinkPad E450. Thank you for your contribution.
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)









There are no contributions yet.