Lenovo ThinkPad T470p 14″ High-Performance Business Laptop
The 14-inch Lenovo ThinkPad T470p is a “performance” member of the ThinkPad T-series business laptop lineup. The T470p is more powerful than the classic T470 and slim T470s, thanks to its high-end 7th Gen Intel Core HQ series processors and optional Nvidia GeForce 940MX dedicated graphics. There are also up to 32GB of RAM memory, and solid state drive and hard drive choices. The laptop provides two display resolution choices – Full HD 1920×1080 and WQHD (2560 x 1440), IPS wide viewing angle technology, and optional touch input. The laptop’s base is constructed of magnesium alloy, while the screen lid is made of plastics. The spill-resistant keyboard has backlight and ergonomically shaped keys and the whole machine meets military ruggedness standards. The T470p supports all kinds of networking connectivity, including traditional Wi-Fi and Ethernet LAN and optional 4G LTE mobile broadband. Since this is a corporate-oriented machine, it has advanced security features like optional fingerprint and SmartCard readers, and comes with optional Pro edition of Windows 10. The Lenovo ThinkPad T470p has a battery life of up to 12.5 hours with the bigger 72 WHr battery instead of the basic 23.2 WHr unit.

Specifications
| Brand | Lenovo |
|---|---|
| Screen Size | 14-inch |
| Screen Resolution | 1920x1080 pixels Full HD 2560x1440 pixels |
| Touchscreen | Finger multi-touch input (optional) |
| Other Display Specs | IPS or TN, depending on configuration |
| Processor (CPU) | Intel Core i5-7300HQ 7th Gen (enables smooth everyday computing) Intel Core i7-7700HQ 7th Gen (older but still powerful gaming and pro CPU) |
| Graphics (GPU) | Nvidia GeForce GT 940MX 2GB dedicated video card (for light gaming, but with improved smoothness) |
| System Memory (RAM) Size | 4GB RAM 8GB RAM 16GB RAM 32GB RAM |
| Data Storage | 256GB SSD 500GB HDD 512GB SSD 1000GB (1TB) SSD |
| DVD Optical Drive | None |
| Keyboard & Input | Backlit keyboard without dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface Pointing stick with accompanying click buttons |
| Speakers & Audio | Stereo speakers Combo microphone and headphones audio jack |
| Camera | Front-facing web camera |
| Wi-Fi Wireless | 802.11AC |
| Mobile broadband (4G LTE) | Yes (Optional) |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet Network Port | Yes |
| USB Ports | 3 x USB 3.0 |
| Video Output Ports | 1 x HDMI 1 x mini DisplayPort |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Other Features | Fingerprint reader Docking connector Intel vPro SmartCard reader Spill-resistant keyboard |
| Battery | "Up to 12.5 hours" of battery life 23.2 WHr 72 WHr |
| Weight | 4 pounds |
| Height | 0.9" |
| Width | 13.3" |
| Depth | 9.2" |
| Windows Version | Windows 10 Home Windows 10 Pro |
| Warranty | 1-year |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the Lenovo ThinkPad T470p. Thank you for your contribution.
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)











Question
Mary Ann –
lenovo t470p core i7 7th gen.. what is best charger for this loptop..
Notify me of replies Unwatch this thread