Acer Aspire V17 Nitro Black Edition VN7-791G-7484 / 73AW Thin 17.3″ Gaming Notebook
The Acer Aspire V17 Nitro Black Edition VN7-791G-7484 and VN7-791G-73AW are gaming-class 17.3-inch laptops. They’re bigger brothers of the V15-series Nitro Black Edition models with 15.6-inch displays. Unlike the higher-end counterparts by other manufacturers, such as the Asus G751 with optional top-tier Nvidia GeForce GTX 970M and 980M series video cards, the V17 Nitro notebooks are equipped with the mid range GeForce GTX 860M. They are rather similar to the Lenovo Y70 series, because of the components, physical specs, and starting prices of under $1,500.
That said, the Acer Aspire V17 Nitro Black Edition series is characterized by remarkably thin chassis, measuring a mere 1″ in profile. The laptop is reasonably light for a 17.3″ gaming notebook and measures 6.6 pounds. The finish has a soft-touch feel to it, thanks to new NIL (Nanoimprint Lithography) technology.
A standout feature which is lacking on the similar competing systems is IPS screen technology, which allows wide viewing angles. As expected, the display sports 1080p resolution.
The VN7-791G-7484 and VN7-791G-73AW models are almost identical. Alongside the GTX 860M 2GB GDDR5 GPU, they are equipped with the 4th Generation Intel Core i7-4710HQ processor which is one of the fastest on the laptop market, 16GB of RAM memory via two SODIMM slots, and a DVD burner which is missing on the smaller V15. The difference is in the storage department. The VN7-791G-7484 has a 1-Terabyte 5,400rpm hard drive, while the VN7-791G-73AW additionally provides a 256GB M.2 SSD to complement the same 1TB HDD.

Acer’s Nitro notebooks include four speakers and Dolby Digital Plus Home Theater surround sound technology, a 720p web camera, Wi-Fi 802.11n wireless, Gigabit LAN, Bluetooth, HDMI video out, and a media card reader. The 17.3-inchers have four USB ports instead of three on the 15.6″ variant.
The claimed battery life is up to four hours.

Specifications
| Brand | Acer |
|---|---|
| Screen Size | 17.3-inch |
| Screen Resolution | 1920x1080 pixels Full HD |
| Touchscreen | No touchscreen |
| Other Display Specs | IPS type |
| Processor (CPU) | Intel Core i7-4710HQ 4th Gen quad-core 2.5-3.5GHz 6MB cache (User Benchmark CPU score: 57) |
| Graphics (GPU) | Nvidia GeForce GTX 860M 2GB GDDR5 Dedicated Video Card |
| System Memory (RAM) Size | 16GB RAM |
| Data Storage | 1000GB (1TB) HDD 1000GB (1TB) HDD + 256GB SSD |
| DVD Optical Drive | DVD writer |
| Keyboard & Input | Backlit keyboard with dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface |
| Speakers & Audio | Stereo speakers |
| Camera | Front-facing web camera |
| Wi-Fi Wireless | 802.11N |
| Ethernet Network Port | Yes |
| Mobile broadband (4G LTE) | No |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 3.0 + 2 x USB 2.0 |
| Video Output Ports | 1 x HDMI |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Battery | "Up to 4 hours" battery life, 3-cell Li-ion 4605 mAh |
| Weight | 6.6 pounds |
| Height | 1" |
| Width | 16.5" |
| Depth | 11.5" |
| Windows Version | Windows 8.1 |
| Warranty | 1-year |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the Acer Aspire V17 Nitro Black Edition VN7-791G-7484 and VN7-791G-73AW. Thank you for your contribution.
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)









There are no contributions yet.