Acer Swift Go SFG14-71T-72QV 14″ Touch-Screen Laptop (Intel Core i7-1355U, 16GB RAM, 512GB SSD)
Specifications
| Brand | Acer |
|---|---|
| Laptop Type | Standard non-convertible laptop |
| Performance | Mid-range performance |
| Screen Size | 14-inch |
| Screen Resolution | 1920x1200 pixels Full HD+ |
| Touchscreen | Finger multi-touch input |
| Other Display Specs | IPS type |
| About Laptop Display | |
| Processor (CPU) | Intel Core i7-1355U 13th Gen |
| About Processors | The laptop's processor (CPU) is the main chip of the system and a very important computing performance factor. |
| Graphics (GPU) | Intel Iris Xe graphics |
| About Graphics Processors | Graphics processor (GPU) is the main factor for 3D gaming performance. It also affects performance of other graphics intensive tasks like some image and video editing operations. |
| System Memory (RAM) Size | 16GB RAM |
| About RAM | System memory (RAM) size determines multi-tasking capability of a laptop - how many tasks and programs you can run at the same time. Some programs and games may require large RAM to run properly. |
| Data Storage | 512GB SSD |
| About Data Storage | Storage capacity determines how much data you can store locally on your laptop. SSD storage is much faster than HDD storage. |
| Keyboard & Input | Keyboard without dedicated number pad Keyboard backlight Touchpad with click buttons built into the surface |
| Speakers & Audio | Stereo speakers Combo microphone and headphones audio jack |
| Camera | Front-facing web camera QHD 1440p resolution |
| Wireless & Networking | Wi-Fi 6 802.11AX wireless Bluetooth |
| USB Ports | 2 x USB Type A 2 x USB-C |
| Video Output Ports | 1 x HDMI Video out via USB-C |
| Media Card Reader | MicroSD card reader |
| Other Features | Fingerprint reader Thunderbolt 4 |
| Battery | Battery life of "up to 10 hours" |
| About Battery | The battery life info is based on the manufacturer's estimation. It's usually measured with low computing load and screen brightness. The battery life varies depending on usage, settings, and other factors. |
| Weight | 2.9 pounds |
| Height | 0.6" |
| Width | 12.3" |
| Depth | 8.6" |
| Casing Material | Aluminum |
| Casing Color | Silver |
| Windows Version | Windows 11 Home |
| Warranty | 1-year |
| Year of Release | 2023 |
| Country / Region | United States |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the Acer Swift Go SFG14-71T-72QV. Thank you for your contribution.
×
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)












There are no contributions yet.