Dell Inspiron 15 5570 i5570-5279SLV-PUS Laptop (15.6″ Touch, Intel i5-8250U, 8GB / 1TB)
The Dell Inspiron 15 5570 i5570-5279SLV-PUS is a mid-range laptop model with touch-screen. It features a 15.6″ touch-enabled display with sharp Full HD resolution. Inside, the laptop packs the powerful 8th Gen Intel Core i5-8250U quad-core processor with basic Intel UHD 620 integrated graphics for light gaming, and standard RAM and hard drive capacities of 8GB and 1TB, respectively. For power autonomy, the laptop uses a medium-capacity 43 WHr battery.
IPS wide viewing angle display technology and keyboard backlight have not been mentioned in the official specs of the notebook. So, we assume they are missing on this model.
Regardless of that, the Inspiron 15 5570 i5570-5279SLV-PUS is an excellent touch laptop for everyday computing use. Especially if you get it during Microsoft Store’s Black Friday sales at a discounted price of $499. On the other hand, MS Store will also offer an HP touch laptop model with similar specs and an IPS screen for $399.
Specifications
| Brand | Dell |
|---|---|
| Laptop Type | Standard non-convertible laptop |
| Screen Size | 15.6-inch |
| Screen Resolution | 1920x1080 pixels Full HD |
| Touchscreen | Finger multi-touch input |
| Processor (CPU) | Intel Core i5-8250U 8th Gen (enables smooth everyday computing) |
| Graphics (GPU) | Intel UHD 620 integrated graphics of 8th Gen Core i3, i5, i7 (for light gaming) |
| System Memory (RAM) Size | 8GB RAM |
| Data Storage | 1000GB (1TB) HDD |
| DVD Optical Drive | None |
| Keyboard & Input | Non-backlit keyboard with dedicated number pad Touchpad with click buttons built into the surface Touchscreen |
| Speakers & Audio | Stereo speakers |
| Camera | Front-facing web camera HD 720p resolution |
| Wi-Fi Wireless | 802.11AC |
| Ethernet Network Port | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB Ports | 2 x USB 3.1 + 1 x USB 2.0 |
| Video Output Ports | 1 x HDMI |
| Media Card Reader | SD card reader |
| Battery | 3-cell 43 WHr |
| Weight | 4.8 pounds |
| Height | 0.9" |
| Width | 14.9" |
| Depth | 10.2" |
| Windows Version | Windows 10 Home |
| Warranty | 1-year |
User Reviews, Questions and Answers
Below you can read and submit user reviews, questions, and answers about the Dell Inspiron 15 5570 i5570-5279SLV-PUS. Thank you for your contribution.
Please CLICK HERE to provide e-mail for receiving notifications when there are new replies
(The e-mail won't be used for any other purposes.)
Related laptops
-

Lenovo Yoga 730 15 15.6″ 2-in-1 Touch Laptop with 8th Gen Intel Core, GeForce 1050, Optional Pen
1,000 USD* Read More -

HP Pavilion 15-cc610ms Laptop (15.6″ Touch, Intel i5-8250U, 8GB RAM, 1TB HDD)
599 USD* Read More -

Lenovo IdeaPad 330S 15 15.6″ Laptop (Intel Core CPUs, Nvidia GTX 1050 Graphics)
683 USD* Read More -

Dell Inspiron 15 5000 5570 / i5570 15.6″ Laptop with 8th Gen Intel Core, Optional Touch
700 USD* Read More -

HP 15-DA0071MS Laptop (15.6″ Touch, Intel i3-7100U CPU, 8GB RAM, 1TB HDD)
499 USD* Read More -

HP 15-DA0073MS Laptop (15.6″ Touch, Intel i5-7200U CPU, 8GB RAM, 2TB HDD)
549 USD* Read More












There are no contributions yet.